Sander Invest 1 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Clausholmvej Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 175 | 300 | 300 | 199.656 | 49.688 | 49.264 | 38.720 | 6.854 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.105.137 | 1.605.262 | 2.609.340 | 2.356.224 | 456.256 | 455.832 | 38.720 | 6.854 | 0 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.105.137 | 1.605.262 | 2.609.340 | 2.356.224 | 456.256 | 455.832 | 38.720 | 6.854 | 0 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.426.919 | 5.630.941 | 6.895.193 | 5.388.312 | 3.695.350 | 2.339.670 | 2.231.631 | 2.225.615 | 2.248.965 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.426.919 | 5.630.941 | 6.895.193 | 5.388.312 | 3.695.350 | 2.339.670 | 2.231.631 | 2.225.615 | 2.248.965 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -3.446.782 | -4.150.679 | -4.410.853 | -3.157.088 | -3.364.094 | -2.008.838 | -2.317.911 | -2.343.761 | -2.373.965 |
| Årets resultat | 2.972 | -703.897 | -260.174 | 1.253.765 | -207.006 | -188.358 | -309.073 | -25.850 | -30.204 |
| Egenkapital i alt | -3.321.782 | -4.025.679 | -4.285.853 | -3.032.088 | -3.239.094 | -1.883.838 | -2.192.911 | -2.218.761 | -2.248.965 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -62.002 | -70.185 | 78.465 | 1.574.665 | -27.344 | -36.179 | -283.990 | -25.850 | -30.179 |
| Resultat af primær drift | -62.002 | -570.185 | 78.465 | 1.574.665 | -27.344 | -36.179 | -283.990 | -25.850 | -30.179 |
| EBITDA | -62.002 | -70.185 | 78.465 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 2.972 | -703.897 | -260.174 | 1.253.765 | -207.006 | -188.358 | -309.073 | -25.850 | -30.204 |
| Årets resultat | 2.972 | -703.897 | -260.174 | 1.253.765 | -207.006 | -188.358 | -309.073 | -25.850 | -30.204 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 500.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er investering, køb, salg og administration af fast ejendom samt hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -30.179 kr. mod -25.850 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -30.204 kr. mod -25.850 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet er uden aktivitet. Der er betydelig usikkerhed om selskabets evne til at fortsætte driften. Pr. balancedagen overstiger selskabets kortfristede forpligtelser selskabets omsætningsaktiver med 2.249 t.kr. Såfremt selskabet ikke kan opretholde de nuværende kreditfaciliteter, vil det blive svært forselskabet at fortsætte driften. Det er ledelsens forventning, at de nuværende kreditfaciliteter kanopretholdes. Selskabet har i de seneste par regnskabsår været i en fase, hvor aktiviteten i branchen generelt har været stagnerende og konkurrencen skærpet, som følge af stort udbud. Det er ledelsens opfattelse, at udbudlangsomt tilpasses efterspørgslen i markedet, og priserne forbedres. Ledelsen har fortsat fokus påomkostningsminimering og forbedring af selskabets likviditet. Det er ledelsens opfattelse, at selskabets drift med ejendomsudvikling fremover vil skabe positive resultater. Ledelsen forventer med baggrund i ovenstående, at selskabet kan fortsætte driften i det kommenderegnskabsår. Årsrapporten aflægges i overensstemmelse hermed. Skulle det mod forventning vise sig, at de nuværende kreditfaciliteter ikke kan opretholdes, eller at de i
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.