Clausholmvej Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 2.449 | 1.261 | 248.224 | 0 | — | — | — | 88.109 |
| Omsætningsaktiver i alt | 651.529 | 675.233 | 818.051 | 1.061.139 | 812.915 | 807.196 | 807.196 | 895.240 | 916.483 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.532.098 | 2.133.536 | 2.089.781 | 1.366.601 | 36.283 | 1.911.582 | 2.209.608 | 1.162.184 | 1.582.086 |
| Aktiver i alt | 3.183.627 | 2.808.769 | 2.907.832 | 2.427.740 | 849.198 | 2.718.778 | 3.016.804 | 2.057.424 | 2.498.569 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.063.118 | 10.048.551 | 9.910.224 | 9.314.814 | 8.968.585 | 8.632.825 | 8.535.421 | 8.535.477 | 8.383.563 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.063.118 | 10.048.551 | 9.910.224 | 9.314.814 | 8.968.585 | 8.632.825 | 8.535.421 | 8.535.477 | 8.383.563 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -7.004.491 | -7.364.782 | -7.127.392 | -7.012.074 | -8.244.387 | -6.039.047 | -5.643.617 | -6.603.053 | -6.009.994 |
| Årets resultat | 190.580 | -360.291 | 237.390 | 115.318 | -1.232.313 | 2.094.062 | 395.430 | -959.436 | 593.058 |
| Egenkapital i alt | -6.879.491 | -7.239.782 | -7.002.392 | -6.887.074 | -8.119.387 | -5.914.047 | -5.518.617 | -6.478.053 | -5.884.994 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -10.200 | 11.655 | -65.771 | -38.055 | -38.968 | -30.288 | -28.546 | -30.438 | -26.686 |
| Resultat af primær drift | -33.527 | -11.672 | -214.590 | -89.665 | -38.968 | -30.288 | -28.546 | -30.438 | -26.686 |
| EBITDA | -10.200 | 11.655 | -65.771 | -38.055 | -38.968 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 128.650 | -397.053 | 106.974 | -73.398 | -1.370.957 | 1.844.934 | 237.800 | -1.077.862 | 399.357 |
| Årets resultat | 190.580 | -360.291 | 237.390 | 115.318 | -1.232.313 | 2.094.062 | 395.430 | -959.436 | 593.058 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 23.327 | 23.327 | 148.819 | 51.610 | 0 | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at være holdingselskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -27 t.kr. mod -30 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 593 t.kr. mod -959 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Pr. balancedagen overstiger selskabets kortfristede forpligtelser selskabets omsætningsaktiver med 7.467. Egenkapitalen pr. balancedagen er -5.885 t.kr. Såfremt selskabet og koncernen ikke kan opretholde de nuværende kreditfaciliteter, vil det blive svært for selskabet at fortsætte driften. Det er ledelsens forventning, at de nuværende kreditfaciliteter kan opretholdes. Koncernen har i de seneste par regnskabsår været i en fase, hvor aktiviteten i branchen generelt har været stagnerende og konkurrencen skærpet, som følge af stort udbud. Det er ledelsens opfattelse, at udbud langsomt tilpasses efterspørgslen i markedet, og priserne forbedres. Ledelsen har fortsat fokus på omkostningsminimering og forbedring af selskabets likviditet. Det er ledelsens opfattelse, at koncernens drift med byggerivirksomhed og ejendomsudvikling fremover vil skabe positive resultater. Ledelsen forventer med baggrund i ovenstående, at selskabet kan fortsætte driften i det kommende regnskabsår. Årsrapporten aflægges i overensstemmelse hermed. Skulle det mod forventning vise sig, at de nuværende kreditfaciliteter ikke kan opretholdes, eller at de ikke er tilstrækkelige til den
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.