Brobyværk Tømrerforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2020/21Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.200.000 kr. (244% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet BENT E. NIELSEN HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2021
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 1.154.824 | 1.054.545 | 900.992 | 916.371 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.697.970 | 1.888.526 | 1.979.467 | 3.463.380 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.161.031 | 1.164.480 | 1.007.565 | 864.885 |
| Aktiver i alt | 2.859.000 | 3.053.006 | 2.987.033 | 4.328.264 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 589.938 | 768.636 | 669.888 | 564.296 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 215.285 |
| Gældsforpligtelser i alt | 589.938 | 768.636 | 669.888 | 779.581 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 1.561.880 | 1.747.095 | 1.932.808 | 44.222 |
| Årets resultat | 3.280 | 335.215 | 185.713 | 1.311.414 |
| Egenkapital i alt | 2.061.880 | 2.097.095 | 2.132.808 | 3.444.222 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 2.953.056 | 2.388.697 | 2.019.175 | 3.106.555 |
| Resultat af primær drift | 19.527 | 441.644 | 240.703 | 1.403.736 |
| EBITDA | 264.543 | 645.128 | 397.906 | 1.618.824 |
| Resultat før skat | 5.719 | 430.883 | 238.956 | 1.446.824 |
| Årets resultat | 3.280 | 335.215 | 185.713 | 1.311.414 |
| Personaleomkostninger | 2.586.531 | 1.683.855 | 1.505.014 | 1.465.892 |
| Af- og nedskrivninger | 245.016 | 203.484 | 157.203 | 215.088 |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 6 | 4 | 4 | 3 |
| Udbytte | 300.000 | 150.000 | 0 | 3.200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive murer, tømrer- og snedkermesterforretning og anden i forbindelse hermed stående byggevirksomhed samt udlejningsejendom.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2020 - 30. september 2021 udviser et resultat på kr. 1.311.414, og selskabets balance pr. 30. september 2021 udviser en balancesum på kr. 4.328.264, og en egenkapital på kr. 3.444.222. Investeringsejendommen er solgt i 2020/2021. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2020 - 30. september 2021 udviser et resultat på kr. 1.311.414, og selskabets balance pr. 30. september 2021 udviser en balancesum på kr. 4.328.264, og en egenkapital på kr. 3.444.222. Investeringsejendommen er solgt i 2020/2021.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.