HC Automobiler, Tønning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-4.472 kr.+71,9%
Bruttofortjeneste 2021/22
Nøgletal
2021/2293,2%
Soliditetsgrad
15×
Likviditetsgrad
-1,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -34.477 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -3.960 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -16.513 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -6.731 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 3.443 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 100.291 | 120.702 | 81.545 | 8.686 | 56.329 |
| Omsætningsaktiver i alt | 373.823 | 389.520 | 356.206 | 396.277 | 297.797 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 373.823 | 389.520 | 356.206 | 396.277 | 297.797 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 25.598 | 38.622 | 10.092 | 113.657 | 20.125 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 25.598 | 38.622 | 10.092 | 113.657 | 20.125 |
| Selskabskapital | 205.000 | 205.000 | 205.000 | 205.000 | 205.000 |
| Overført resultat | 143.225 | 145.898 | 141.114 | 77.620 | 72.672 |
| Årets resultat | -164.289 | 2.673 | -4.783 | -63.494 | -4.948 |
| Egenkapital i alt | 348.225 | 350.898 | 346.114 | 282.620 | 277.672 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -210.606 | 3.443 | -5.920 | -15.911 | -4.472 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -210.607 | 3.442 | -6.133 | -16.454 | -4.948 |
| Årets resultat | -164.289 | 2.673 | -4.783 | -63.494 | -4.948 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er at drive handel med- og reparation af motorkøretøjer, samt anden efter ledelsens vurdering, beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2021/22 udviser et underskud på kr. 4.948, og selskabets balance pr. 30. juni 2022 udviser en egenkapital på kr. 277.672.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.