TODBJERG BUSSER A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Todbjerg 2 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 100.943 | 145.277 | 163.095 | 153.601 | 2.168.261 | 6.087.685 | 3.827.483 | 3.510.747 | 981.982 |
| Omsætningsaktiver i alt | 837.762 | 1.612.988 | 14.442.968 | 12.678.334 | 9.886.397 | 8.633.638 | 7.077.623 | — | 12.400.633 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.647.620 | 17.861.954 | 3.705.747 | 3.482.679 | 3.259.611 | 7.256.318 | 11.981.013 | — | 5.771.849 |
| Aktiver i alt | 12.485.382 | 19.474.942 | 18.148.715 | 16.161.013 | 13.146.008 | 15.889.956 | 19.058.636 | 17.284.896 | 18.172.482 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.907.260 | 13.841.006 | 11.871.277 | 10.384.219 | 6.746.062 | 7.576.072 | 9.417.918 | 14.342.417 | 14.565.257 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.907.260 | 13.841.006 | 11.871.277 | 10.384.219 | 6.746.062 | 7.576.072 | 9.417.918 | 15.074.658 | 14.565.257 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 5.142.987 | 4.729.587 | 5.765.225 | 5.265.577 | 5.893.383 | 7.813.884 | 9.140.718 | 1.710.238 | 3.107.225 |
| Årets resultat | 512.151 | -413.400 | 1.035.637 | -499.648 | 627.806 | 1.920.501 | 1.326.834 | -2.430.478 | 1.396.987 |
| Egenkapital i alt | 6.142.987 | 5.229.587 | 6.265.225 | 5.765.577 | 6.393.383 | 8.313.884 | 9.640.718 | 2.210.238 | 3.607.225 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.285.891 | 4.002.662 | 3.554.740 | -716.726 | 1.143.844 | 2.147.602 | 4.109.291 | 3.516.471 | 4.746.379 |
| Resultat af primær drift | 736.988 | -375.384 | 1.437.673 | -939.794 | 920.776 | 1.596.809 | 2.276.046 | — | — |
| EBITDA | 3.285.891 | 4.002.662 | 3.554.740 | -716.726 | 1.143.844 | 2.147.602 | 4.109.291 | — | — |
| Resultat før skat | 643.485 | -573.075 | 1.332.683 | -639.734 | 807.235 | 2.187.472 | 1.897.427 | -3.277.396 | 1.794.588 |
| Årets resultat | 512.151 | -413.400 | 1.035.637 | -499.648 | 627.806 | 1.920.501 | 1.326.834 | -2.430.478 | 1.396.987 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 2.548.903 | 4.378.046 | 2.117.067 | 223.068 | 223.068 | 550.793 | 1.833.245 | 2.308.824 | 2.782.667 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 500.000 | 0 | — | — | — | — | — | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens hovedaktivitet har i lighed med tidligere år været turistkørsel i Danmark og udlandet.
Virksomhedens resultatopgørelse for 2025 udviser et resultat på 1.396.987 kr., sammenlignet med -2.430.478 kr. i 2024. Virksomhedens balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 3.607.225 kr., sammenlignet med 2.210.238 kr. pr. 31. december 2024. Virksomhedens kortfristede forpligtelser pr. 31. december 2025 overstiger dets kortfristede aktiver med 2.164.624 tkr. Virksomhederne i Todbjerg Holding-koncernen, som omfatter Todbjerg Holding ApS, Todbjerg BusserA/S, Todbjerg City A/S, Todbjerg Busservice ApS, TBUS-Leasing ApS, TBUS-2021 ApS, TBUS-2022 ApS, TBUS-2023 ApS, TODBJ-2024 ApS og TODBJ-2025 ApS, har overfor hinanden afgivet en støtteerklæring. Støtteerklæringen omhandler, at virksomhederne vil støtte hinanden økonomisk og dække alle forretningsforpligtelser i 2026. Ledelsen har derfor vurderet, at virksomheden vil være i stand til at opfylde sine forpligtelser, efterhånden som de forfalder, og på den baggrund har udarbejdet regnskabet under forudsætning af, at virksomheden fortsætter driften.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.