P.A. Savværk, Korinth A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.000.000 kr. (103% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 29831831.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 167.779 | 72.025 | 46.730 | 4.882.292 | 69.605 | 928.318 | 860.537 | 367.525 |
| Omsætningsaktiver i alt | 23.864.891 | 24.843.742 | 22.787.514 | 27.231.463 | 32.208.551 | 29.156.844 | 28.610.952 | 25.338.244 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.892.284 | 10.400.177 | 9.006.499 | 8.770.096 | 4.908.733 | 3.769.687 | 3.418.965 | 2.425.885 |
| Aktiver i alt | 35.757.175 | 35.243.919 | 31.794.013 | 36.001.559 | 37.117.284 | 32.926.531 | 32.029.917 | 27.764.129 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 21.242.963 | 17.234.537 | 13.567.298 | 20.181.330 | 20.938.166 | 15.149.307 | 13.221.773 | 10.793.989 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.863.010 | 4.152.772 | 3.709.938 | 0 | 1.166.362 | 3.313.013 | 2.859.820 | 2.481.702 |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.105.973 | 21.387.309 | 17.277.236 | 20.181.330 | 22.104.528 | 18.462.320 | 16.081.593 | 13.275.691 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 9.764.461 | 11.201.705 | 10.482.536 | 10.612.025 | 9.892.335 | 10.356.760 | 9.974.078 | 9.883.286 |
| Årets resultat | 3.295.267 | 2.875.244 | 2.180.831 | 4.129.489 | 4.610.578 | 3.464.425 | 3.617.318 | 2.909.208 |
| Egenkapital i alt | 11.914.461 | 13.139.705 | 13.882.536 | 15.112.025 | 14.392.335 | 13.856.760 | 14.474.078 | 13.383.286 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 19.714.833 | 18.143.502 | 18.470.017 | 19.627.598 | 20.577.293 | 20.002.249 | 18.392.002 | 16.968.330 |
| Resultat af primær drift | 4.283.219 | 3.929.914 | 2.865.637 | 5.267.162 | 5.682.557 | 4.611.339 | 4.918.306 | 3.840.538 |
| EBITDA | 5.829.525 | 5.422.021 | 4.495.815 | 6.805.659 | 7.060.434 | 5.805.845 | 5.959.028 | 4.945.718 |
| Resultat før skat | 4.238.725 | 3.728.973 | 2.823.067 | 5.319.772 | 5.913.774 | 4.446.511 | 4.657.734 | 3.735.516 |
| Årets resultat | 3.295.267 | 2.875.244 | 2.180.831 | 4.129.489 | 4.610.578 | 3.464.425 | 3.617.318 | 2.909.208 |
| Personaleomkostninger | 13.885.308 | 12.721.481 | 13.974.202 | 12.821.939 | 13.422.987 | 14.151.364 | 12.432.974 | 12.022.612 |
| Af- og nedskrivninger | 1.546.306 | 1.492.107 | 1.630.178 | 1.538.497 | 1.377.877 | 1.194.506 | 1.040.722 | 1.105.180 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 46 | 46 | 47 | 40 | 45 | 45 | 35 | 30 |
| Udbytte | 1.650.000 | 1.438.000 | 2.900.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 3.000.000 | 4.000.000 | 3.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Har i lighed med tidligere år bestået af savværkdrift samt produktion, fremstilling og salg af træprodukter.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på 2.909.208 kr. mod et overskud på 3.617.318 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. april 2025 udviser en egenkapital på 13.383.286 kr. Det forgangne regnskabsår har været et år med både udfordringer og positive udviklinger for P.A Savværk Korinth A/S. Aktiviteten indenfor møbelemner har været præget af en lavere efterspørgsel, hvilket har påvirket dette forretningsområde markant. På trods af disse udfordringer er der realiseret positive resultater i andre dele af virksomheden. Selskabets forretningsområde indenfor gulve har performet fornuftigt og indfriet de forventninger, som ledelsen har haft til året. Ligeledes har området for lameller vist stabilitet og bidraget positivt til selskabets samlede resultat. Et væsentligt og spirende område af selskabets aktivitet ligger indenfor recycling af materialer fra diverse byggeprojekter. Som underleverandør på flere projekter har dette forretningsben vist en lovende vækst. Denne udvikling afspejler selskabets fokus på bæredygtighed og genanvendelse, en kerneværdi som forventes at styrke selskabets position på markedet yderligere fremover. Med en stærk og vedvarende forpligtelse til bæredygtighed, understøttet af selskabets 100% vedvarende energi fra sol, samt vores Cradle to Cradle-, FSC- og PEFC-certificeringer, som har positioneret selskabet stærkt i en tid, hvor miljøbevidsthed er stigende. Den grønne bølge har begunstiget selskabet med en vis medvind, hvilket s
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.