Hansen & Rasmussen's Eftf. Brolæggermester ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.000.000 kr. (85% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 311.959 | 1.100.004 | 1.043.965 | 926.704 | 699.382 | 1.061.161 | 1.419.134 | 2.391.233 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.909.588 | 3.536.662 | 4.382.892 | 2.794.353 | 2.120.571 | 2.365.962 | 3.275.959 | 4.275.936 |
| Anlægsaktiver i alt | 769.280 | 3.258.381 | 3.177.139 | 3.017.022 | 3.241.296 | 3.193.490 | 3.064.137 | 3.176.255 |
| Aktiver i alt | 3.678.868 | 6.795.043 | 7.560.031 | 5.811.375 | 5.361.867 | 5.559.452 | 6.340.096 | 7.452.191 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.222.196 | 2.280.037 | 2.666.663 | 1.841.687 | 1.294.063 | 1.102.004 | 1.361.814 | 1.307.691 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 181.360 | 2.124.671 | 2.157.101 | 1.746.220 | 1.755.795 | 1.732.017 | 1.715.090 | 1.500.758 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.403.556 | 4.404.708 | 4.823.764 | 3.587.907 | 3.049.858 | 2.834.021 | 3.076.904 | 2.808.449 |
| Selskabskapital | 210.000 | 210.000 | 210.000 | 210.000 | 210.000 | 210.000 | 210.000 | 210.000 |
| Overført resultat | 1.065.312 | 1.156.094 | 1.475.094 | 1.469.676 | 1.431.443 | 1.445.772 | 1.962.603 | 2.326.283 |
| Årets resultat | 890.127 | 1.090.782 | 1.319.000 | 494.582 | 561.767 | 1.014.329 | 1.516.831 | 2.363.680 |
| Egenkapital i alt | 2.275.312 | 2.366.094 | 2.685.094 | 2.179.676 | 2.241.443 | 2.655.772 | 3.172.603 | 4.536.283 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | 5.816.702 | 4.579.828 | 4.781.000 | 5.814.388 | 6.400.842 | 8.256.908 |
| Resultat af primær drift | 1.162.620 | 1.504.418 | — | 785.818 | 815.225 | 1.360.847 | 2.052.764 | 3.099.430 |
| EBITDA | 1.368.049 | 1.639.888 | — | 945.935 | 925.701 | 1.511.986 | 2.182.117 | 3.229.672 |
| Resultat før skat | 1.157.699 | 1.402.893 | 1.700.836 | 650.837 | 723.049 | 1.304.614 | 1.953.033 | 3.040.352 |
| Årets resultat | 890.127 | 1.090.782 | 1.319.000 | 494.582 | 561.767 | 1.014.329 | 1.516.831 | 2.363.680 |
| Personaleomkostninger | 4.425.910 | 5.222.283 | 3.867.961 | 3.633.893 | 3.855.299 | 4.302.402 | 4.218.725 | 5.027.236 |
| Af- og nedskrivninger | 205.429 | 135.470 | 148.742 | 160.117 | 110.476 | 151.139 | 129.353 | 130.242 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 6 | 7 |
| Udbytte | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 500.000 | 600.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 2.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive industri, handel og håndværk.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 2.363.680, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på kr. 4.536.283.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.