Jual A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 42583324.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 3.542.327 | 3.403.155 | 4.618.048 | 3.930.346 | 7.559.476 | 5.947.860 | 179.264 | 11.516.385 | 4.567.108 |
| Omsætningsaktiver i alt | 56.375.582 | 49.893.707 | 47.274.710 | 64.368.510 | 79.287.022 | 85.425.505 | 65.750.437 | 155.539.962 | 127.751.245 |
| Anlægsaktiver i alt | 14.502.152 | 14.299.221 | 12.509.764 | 14.578.389 | 16.036.012 | 19.482.834 | 23.491.500 | 27.700.117 | 37.521.313 |
| Aktiver i alt | 70.877.734 | 64.192.928 | 59.784.474 | 78.946.899 | 95.323.034 | 104.908.339 | 89.241.937 | 183.240.079 | 165.272.558 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 41.502.273 | 34.603.751 | 24.771.122 | 31.529.716 | 31.910.488 | 34.188.640 | 29.981.429 | 74.194.271 | 63.622.530 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 2.399.611 | 1.614.386 | 1.694.215 | 3.266.353 | 5.177.834 | 4.594.614 | 3.595.914 | 5.219.867 | 16.191.769 |
| Gældsforpligtelser i alt | 43.901.884 | 36.218.137 | 26.465.337 | 34.796.069 | 37.088.322 | 38.783.254 | 33.577.343 | 79.414.138 | 79.814.299 |
| Selskabskapital | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 4.319.281 | 4.319.281 |
| Overført resultat | 15.957.399 | 20.456.955 | 23.801.916 | 31.634.224 | 37.716.881 | 38.609.710 | 53.085.060 | 70.722.250 | 81.138.978 |
| Årets resultat | 4.361.292 | 9.498.941 | 10.344.346 | 17.831.692 | 23.582.042 | 25.892.213 | 14.474.735 | 25.019.519 | 10.402.589 |
| Egenkapital i alt | 26.975.850 | 27.974.791 | 33.319.137 | 44.150.830 | 57.732.872 | 66.125.085 | 55.599.820 | 103.488.435 | 85.458.259 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 59.500.612 | 74.535.470 | 73.995.943 | 86.822.139 | 99.120.897 | 104.069.771 | 87.501.305 | 148.160.412 | 146.354.408 |
| Resultat af primær drift | 5.536.348 | 12.348.993 | 13.465.564 | 23.025.167 | 30.438.142 | 33.610.978 | 19.110.412 | 33.038.253 | 14.034.387 |
| EBITDA | 9.788.431 | 16.540.839 | 17.571.313 | 27.288.235 | 35.748.305 | 39.425.459 | 24.212.885 | 41.453.170 | 25.146.721 |
| Resultat før skat | 5.608.866 | 12.189.790 | 13.316.748 | 22.822.824 | 30.192.806 | 33.166.059 | 18.549.687 | 32.101.528 | 13.443.497 |
| Årets resultat | 4.361.292 | 9.498.941 | 10.344.346 | 17.831.692 | 23.582.042 | 25.892.213 | 14.474.735 | 25.019.519 | 10.402.589 |
| Personaleomkostninger | 49.712.181 | 57.994.631 | 55.309.268 | 59.533.904 | 63.372.592 | 64.644.312 | 63.273.530 | 106.707.242 | 121.031.047 |
| Af- og nedskrivninger | 4.252.083 | 4.191.846 | 4.105.749 | 4.263.068 | 5.310.163 | 5.814.481 | 5.102.473 | 8.414.917 | 11.112.334 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 112 | 133 | 134 | 136 | 141 | 139 | 132 | 195 | 213 |
| Udbytte | 8.500.000 | 5.000.000 | 7.000.000 | 10.000.000 | 17.500.000 | 25.000.000 | 0 | 46.032.759 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedvirksomhed er industriel produktion og salg af professionelt tag- og facadetilbehør.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 10.402.589, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 85.458.259.I 2025 har JUAL A/S haft et væsentligt fokus på at konsolidere og tilpasse de danske aktiviteter som led i den fusion, der blev igangsat i 2024. Året har været præget af integrationen af de fire sammenlagte selskaber, herunder organisatoriske tilpasninger samt en omfattende fysisk omstrukturering af lokationer, hvor både produktion, afdelinger og kontorfaciliteter er blevet samlet og optimeret. De gennemførte tiltag har bidraget til at etablere et stærkere og mere sammenhængende driftsgrundlag for selskabet. På baggrund af de betydelige strategiske og operationelle aktiviteter i året vurderes resultatet som tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.