Brønshøj Boldklub ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 119.144 | 93.871 | 48.211 | 726.369 | 444.423 | 690.744 | 761.012 | 1.322.714 | 1.977.261 |
| Omsætningsaktiver i alt | 279.167 | 466.617 | 290.220 | 916.130 | 743.151 | 820.842 | 930.936 | 1.937.422 | 2.156.689 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | 77.143 |
| Aktiver i alt | 279.167 | 466.617 | 290.220 | 916.130 | 743.151 | 820.842 | 930.936 | 1.937.422 | 2.233.832 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 588.403 | 823.275 | 628.905 | 2.205.674 | 779.375 | 593.263 | 444.212 | 691.023 | 748.012 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.142.000 | 1.142.000 | 1.142.000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.730.403 | 1.965.275 | 1.770.905 | 2.205.674 | 779.375 | 593.263 | 444.212 | 691.023 | 748.012 |
| Selskabskapital | 907.750 | 907.750 | 1.029.550 | 1.029.550 | 1.029.550 | 1.029.550 | 1.029.550 | 1.029.550 | 1.029.550 |
| Overført resultat | -2.358.986 | -2.406.408 | -2.512.035 | -2.319.094 | -1.065.774 | -801.971 | -542.826 | 216.849 | 456.270 |
| Årets resultat | 11.991 | -47.422 | -103.826 | 192.941 | 1.253.320 | 263.803 | 259.145 | 759.675 | 239.421 |
| Egenkapital i alt | -1.451.236 | -1.498.658 | -1.480.685 | -1.289.544 | -36.224 | 227.579 | 486.724 | 1.246.399 | 1.485.820 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.179.254 | 1.168.728 | 1.564.572 | 1.917.543 | 1.392.596 | 1.122.438 | 1.080.057 | 2.165.620 | 2.852.847 |
| Resultat af primær drift | 28.992 | -125.808 | -91.934 | 199.927 | 122.602 | 280.077 | 275.651 | 611.478 | 362.144 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | — | — | 365.498 |
| Resultat før skat | 13.872 | -47.422 | -103.826 | 192.941 | 1.253.320 | 263.803 | 259.145 | 582.344 | 331.488 |
| Årets resultat | 11.991 | -47.422 | -103.826 | 192.941 | 1.253.320 | 263.803 | 259.145 | 759.675 | 239.421 |
| Personaleomkostninger | 1.150.262 | 1.294.536 | 1.656.506 | 1.717.616 | 1.269.994 | 842.361 | 804.406 | 1.547.966 | 2.487.349 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 3.354 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 4 | 4 | 6 | 5 | 4 | 2 | 2 | 3 | 6 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive kontraktfodbold i henhold til den tilladelse, som moderklubben Brønshøj Boldklub af 15. maj 1919 i henhold til Dansk Boldspil-Unions love har stillet til rådighed for selskabet, og anden efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed. Selskabet kan støtte moderklubben Brønshøj Boldklub af 15. maj 1919 ved overdragelse af op til 20% af sit nettooverskud til moderklubben.
Årets bruttofortjeneste udgør 2.853 t.kr. mod 2.267 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 239 t.kr. mod 760 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for særdeles tilfredsstillende. Selskabets egenkapital er hermed fortsat positiv. Det skal understreges, at overskud ikke er et mål i sig selv og fokus ligger på en afbalanceret drift, men når lykkens gudinde kigger forbi i form af de stribede fra Fyn, så er det bare at sige tak. SportsligtI sæsonen 2024/25 landede vi en pæn 3. plads i grundspillet med kun 3 point til en oprykningsplads, hvilket var en klart godkendt placering i forhold til sæsonens målsætning, men der var kedelige tendenser. Oprykningsspillet blev voldsom skuffelse. Det var igen et forår, hvor vi viste svaghedstegning stort set fra starten, men én sejr i hele foråret repræsenterede alligevel et nyt lavpunkt, vel ikke set siden 1978. Der var trænerskifte, men intet fungerede optimalt og vi ender på en særdeles skuffende sidsteplads i oprykningsspillet. Den nye sæson begyndte som foråret sluttede og efter 3 nederlag i træk, så sad nerverne udenpå skjorten (eller T-shirten i mit tilfælde). En flot kamp og uafgjort mod nedrykkerne fra Nykøbing gav et selvtillidsboost og med de efterfølgende 3 sejre, så var vi tilbage på banen. En knap så god afslutning på efteråret resultererede i en aktuel 4. plads, der er tilfredsstillende, men det er tæt og nedrykningsspillet er kun 3 po
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.