Holst Andersen Group Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2020- Resultat af primær drift
- 5.589.618 kr.
- Årets resultat
- 4.250.657 kr.
- Egenkapital
- 17.822.665 kr.
- Aktiver i alt
- 23.042.390 kr.
- Ansatte
- 102
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 15.011.421 | 697.914 | 617.019 | 2.524.997 | 1.207.190 | 191.923 | 174.253 | 70.405 |
| Omsætningsaktiver i alt | 27.785.838 | 1.321.882 | 12.394.071 | — | — | 238.245 | 1.463.715 | 1.174.129 |
| Anlægsaktiver i alt | 13.791.822 | 35.352.653 | 5.993.319 | 11.498.818 | 9.890.199 | 7.800.245 | 3.220.759 | 4.941.058 |
| Aktiver i alt | 41.577.660 | 36.674.535 | 18.387.390 | 16.222.047 | 11.100.161 | 8.038.490 | 4.684.474 | 6.115.187 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 906.918 | 75.179 | 564.725 | 838.538 | 797.126 | 3.583.661 | 4.846.243 | 5.259.456 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 906.918 | 75.179 | 564.725 | 838.538 | 797.126 | 3.583.661 | 4.846.243 | 5.259.456 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 28.184.894 | 600.856 | 6.533.418 | 225.274 | 339.929 | 0 | -361.769 | -1.069.472 |
| Årets resultat | 25.137.434 | 2.836.954 | 4.250.657 | 3.790.610 | 701.007 | -2.402.742 | -4.870.174 | 1.460.750 |
| Egenkapital i alt | 40.670.742 | 36.599.356 | 17.822.665 | 15.383.509 | 10.303.035 | 4.454.829 | -161.769 | 855.731 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -160.689 | -399.281 | -1.410.507 | -453.644 | -464.324 |
| Resultat af primær drift | -800.833 | -655.706 | -1.132.567 | -644.532 | -883.066 | -2.030.939 | -665.629 | -474.082 |
| EBITDA | -610.211 | -525.074 | -1.005.587 | -581.042 | -819.576 | -2.017.811 | -660.725 | -469.178 |
| Resultat før skat | 25.146.067 | 2.836.954 | 4.250.657 | 3.790.610 | 701.007 | -2.402.742 | -4.870.174 | 1.460.750 |
| Årets resultat | 25.137.434 | 2.836.954 | 4.250.657 | 3.790.610 | 701.007 | -2.402.742 | -4.870.174 | 1.460.750 |
| Personaleomkostninger | 293.581 | 150.000 | 720.000 | 420.353 | 420.295 | 607.304 | 207.081 | 4.854 |
| Af- og nedskrivninger | 190.622 | 130.632 | 126.980 | 63.490 | 63.490 | 13.128 | 4.904 | 4.904 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | 22.000.000 | 7.000.000 | 6.000.000 | 3.000.000 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets primære aktivitet er fortsat at eje kapitalandele i datterselskaber, der opererer i Hong Kong og Kina med produktion og salg af el-materiel samt beslægtede produkter.
Produktionen i produktionsselskabet i Kina blev igangsat i fjerde kvartal 2025, og den planlagte drift blev herefter påbegyndt. De første tre kvartaler var fortsat præget af lav aktivitetsgrad i produktionsselskabet. Aktiviteterne bestod i perioden primært af udviklingsprojekter, hvilket medførte tomgangsomkostninger. Udviklingsarbejdet blev i al væsentlighed afsluttet i 2025. Selskabet igangsætter fortsat nye projekter, dog i mindre omfang end i de foregående år. Årets resultat er påvirket af opstarten i produktionsselskabet og de dermed forbundne omkostninger, herunder tomgangsomkostninger i årets første tre kvartaler. Ledelsen forventer, at resultaterne i 2026 vil forbedres, herunder at aktiviteterne i produktionsselskabet vil bidrage positivt i takt med øget aktivitetsniveau.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.