Sixtus Thomsen Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 570.406 | 521.750 | 476.414 | 439.788 | 418.191 | 0 | 2.750.083 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.578.885 | 3.557.429 | 3.535.973 | 3.514.517 | 3.493.062 | 3.471.606 | 0 |
| Aktiver i alt | 4.149.291 | 4.079.179 | 4.012.387 | 3.954.305 | 3.911.253 | 3.471.606 | 2.750.083 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.390.851 | 1.298.229 | 1.205.958 | 1.149.960 | 1.081.244 | 951.422 | 936.744 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.765.047 | 1.706.871 | 1.593.295 | 1.440.486 | 1.312.714 | 1.195.281 | 1.073.098 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.155.898 | 3.005.100 | 2.799.253 | 2.590.446 | 2.393.958 | 2.146.703 | 2.009.842 |
| Selskabskapital | 1.100.000 | 1.100.000 | 1.100.000 | 1.100.000 | 1.100.000 | 1.100.000 | 1.100.000 |
| Overført resultat | -106.607 | -25.921 | 113.134 | 263.859 | 417.295 | 224.903 | -359.759 |
| Årets resultat | 132.486 | 80.686 | 139.055 | 150.724 | 153.436 | -192.392 | -584.662 |
| Egenkapital i alt | 993.393 | 1.074.079 | 1.213.134 | 1.363.859 | 1.517.295 | 1.324.903 | 740.241 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 262.004 | 217.129 | 237.954 | 230.040 | 240.112 | 265.890 | 183.720 |
| Resultat af primær drift | 224.112 | 195.673 | 216.498 | 208.584 | 218.657 | 244.434 | -537.886 |
| EBITDA | 262.004 | 217.129 | 237.954 | 230.040 | 240.112 | 265.890 | 183.720 |
| Resultat før skat | 170.117 | 103.539 | 184.391 | 187.350 | 196.713 | 204.119 | -584.662 |
| Årets resultat | 132.486 | 80.686 | 139.055 | 150.724 | 153.436 | -192.392 | -584.662 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 37.892 | 21.456 | 21.456 | 21.456 | 21.455 | 21.456 | 721.606 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af udlejning af investeringsejendom.
Selskabets ledelse har sat ejendommen Søndergade 14, 7600 Struer til salg. Ejendomsmægler har vurderet, at ejendommen kan sælges for 2.850 t.kr. Ledelsen har på baggrund af denne vurdering valgt, at nedskrive ejendommen fra den regnskabsmæssige værdi 3.450 t.kr. til 2.750 t.kr. I nedskrivningen er der foretaget et regnskabsmæssig skøn på mæglerhonorar på 100 t.kr. Årets resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.