HÅRBY INDUSTRILAKERING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (31% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.000 | 28.697 | 0 | 138.581 | 178.869 | 621.103 | 713.323 | 671.034 | 1.163.636 |
| Omsætningsaktiver i alt | 315.000 | 196.725 | 97.509 | 372.527 | 275.005 | 758.474 | 756.140 | 716.500 | 1.276.445 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.930.000 | 686.916 | 650.667 | 553.766 | 456.955 | 291.631 | 274.811 | 257.991 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.245.000 | 883.641 | 748.176 | 926.293 | 731.960 | 1.050.105 | 1.030.951 | 974.491 | 1.276.445 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 232.235 | 230.643 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 53.999 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.821.000 | 2.117.201 | 1.665.987 | 1.290.864 | 756.220 | 734.734 | 389.556 | 286.234 | 230.643 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | -1.776.000 | -1.427.420 | -1.185.770 | -620.331 | -269.066 | 102.842 | 306.513 | 339.394 | 687.002 |
| Årets resultat | 21.000 | 348.767 | 241.650 | 565.439 | 351.269 | 371.905 | 325.670 | 167.880 | 506.408 |
| Egenkapital i alt | -1.576.000 | -1.227.420 | -985.770 | -420.331 | -69.066 | 302.842 | 628.513 | 674.394 | 1.045.802 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 652.000 | 414.987 | 315.278 | 906.888 | 809.036 | 923.265 | 777.129 | 433.425 | 794.724 |
| Resultat af primær drift | 181.000 | 647.676 | 397.976 | 800.317 | 481.774 | 492.710 | 438.507 | 226.126 | 606.067 |
| EBITDA | 250.000 | 683.909 | 434.225 | 897.218 | 578.585 | 527.005 | 455.327 | 242.946 | 606.067 |
| Resultat før skat | 22.000 | 451.812 | 315.749 | 731.308 | 460.545 | 481.155 | 422.383 | 216.937 | 597.897 |
| Årets resultat | 21.000 | 348.767 | 241.650 | 565.439 | 351.269 | 371.905 | 325.670 | 167.880 | 506.408 |
| Personaleomkostninger | 466.000 | 87.106 | 10.790 | 9.670 | 230.451 | 396.260 | 321.802 | 190.479 | 188.657 |
| Af- og nedskrivninger | 69.000 | 36.233 | 36.249 | 96.901 | 96.811 | 34.295 | 16.820 | 16.820 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at udføre overfladebehandling og pulverlakering af træ og metalemner.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. 506.408, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 1.276.445, og en egenkapital på kr. 1.045.802.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.