Stark Kalaallit Nunaat A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 9.500.000 kr. (130% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.684.000 | 4.325.000 | 3.311.000 | 2.736.000 | 4.165.000 | 3.217.000 | 2.355.000 | 3.327.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 108.020.000 | 114.179.000 | 106.123.000 | 90.293.000 | 59.037.000 | 59.149.000 | 57.301.000 | 64.626.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.702.000 | 13.167.000 | 15.244.000 | 51.293.000 | 115.748.000 | 115.555.000 | 112.509.000 | 110.138.000 |
| Aktiver i alt | 123.722.000 | 127.346.000 | 121.367.000 | 141.586.000 | 174.785.000 | 174.704.000 | 169.810.000 | 174.764.000 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7.458.000 | 7.355.000 | 8.749.000 | 22.580.000 | 57.140.000 | 75.087.000 | 11.007.000 | 19.473.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 62.117.000 | 61.338.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.458.000 | 7.355.000 | 8.749.000 | 22.580.000 | 57.140.000 | 75.087.000 | 73.124.000 | 80.811.000 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 94.196.000 | 93.345.000 | 93.383.000 | 92.718.000 | 91.645.000 | 88.485.000 | 83.286.000 | 83.453.000 |
| Årets resultat | 11.766.000 | 14.971.000 | 12.042.000 | 16.696.000 | 16.360.000 | 4.340.000 | 4.102.000 | 7.292.000 |
| Egenkapital i alt | 113.396.000 | 117.545.000 | 110.713.000 | 117.338.000 | 116.365.000 | 99.485.000 | 96.686.000 | 93.953.000 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 103.811.000 | 112.095.000 | 121.561.000 | 130.644.000 | 139.803.000 | 144.799.000 | 131.659.000 | 124.666.000 |
| Resultat af primær drift | 15.738.000 | 20.218.000 | 13.981.000 | 21.000.000 | 22.664.000 | 8.385.000 | 7.791.000 | 13.421.000 |
| EBITDA | 17.778.000 | 22.316.000 | 15.937.000 | 22.832.000 | 24.204.000 | 13.932.000 | 15.190.000 | 21.071.000 |
| Resultat før skat | 17.260.000 | 21.935.000 | 15.829.000 | 22.718.000 | 22.259.000 | 5.692.000 | 5.471.000 | 9.756.000 |
| Årets resultat | 11.766.000 | 14.971.000 | 12.042.000 | 16.696.000 | 16.360.000 | 4.340.000 | 4.102.000 | 7.292.000 |
| Personaleomkostninger | 11.895.000 | 11.518.000 | 11.848.000 | 12.651.000 | 12.138.000 | 14.519.000 | 14.703.000 | 13.979.000 |
| Af- og nedskrivninger | 2.040.000 | 2.098.000 | 1.956.000 | 1.832.000 | 1.540.000 | 5.547.000 | 7.399.000 | 7.650.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 24 | 29 | 30 | 30 | 31 | 33 | 33 | 32 |
| Udbytte | 18.200.000 | 23.200.000 | 16.330.000 | 23.620.000 | 23.720.000 | 10.000.000 | 12.400.000 | 9.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet omfatter handel indenfor byggebranchen i Grønland. Selskabets aktiviteter drives fra trælastforretninger i Qaqortoq, Nuuk, Sisimiut, Aasiaat, Ilulissat og Tasiilaq samt fra lager- og kontorfaciliteterne i Aalborg.
Årets nettoomsætning udgør 124.666 t.kr. mod 131.659 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 7.292 t.kr. mod 4.102 t.kr. sidste år. MiljøforholdSelskabet lægger vægt på miljøforhold og arbejder løbende på at sikre optimale arbejdsbetingelser for medarbejdere m.v. og på at minimere den miljømæssige påvirkning af omgivelserne.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.