OX-ON A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.800.000 kr. (20% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 49723911.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.325.000 | 1.237.000 | 1.655.000 | 1.302.000 | 648.000 | 1.060.000 | 904.000 | 683.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 110.879.000 | 118.363.000 | 131.448.000 | 161.662.000 | 185.516.000 | 185.015.000 | 201.794.000 | 214.106.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.972.000 | 1.639.000 | 1.546.000 | 1.509.000 | 1.065.000 | 1.409.000 | 1.137.000 | 883.000 |
| Aktiver i alt | 112.851.000 | 120.002.000 | 132.994.000 | 163.171.000 | 186.581.000 | 186.424.000 | 202.931.000 | 214.989.000 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.840.000 | 22.090.000 | 21.036.000 | 28.548.000 | 37.860.000 | 25.089.000 | 30.404.000 | 26.655.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.299.000 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.840.000 | 22.090.000 | 22.335.000 | 28.548.000 | 37.860.000 | 25.089.000 | 30.404.000 | 26.655.000 |
| Selskabskapital | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 | 7.700.000 |
| Overført resultat | 77.411.000 | 87.712.000 | 99.959.000 | 121.623.000 | 137.221.000 | 150.335.000 | 161.927.000 | 176.834.000 |
| Årets resultat | 14.494.000 | 12.801.000 | 15.247.000 | 26.963.000 | 19.398.000 | 16.414.000 | 14.493.000 | 18.707.000 |
| Egenkapital i alt | 88.011.000 | 97.912.000 | 110.659.000 | 134.623.000 | 148.721.000 | 161.335.000 | 172.527.000 | 188.334.000 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 40.974.000 | 42.368.000 | 42.602.000 | 56.737.000 | 49.276.000 | 45.430.000 | 41.963.000 | 49.286.000 |
| Resultat af primær drift | 18.607.000 | 17.407.000 | 20.053.000 | 32.925.000 | 26.438.000 | 21.209.000 | 16.917.000 | 20.103.000 |
| EBITDA | 19.076.000 | 18.001.000 | 20.663.000 | 33.570.000 | 27.030.000 | 21.841.000 | 17.438.000 | 20.508.000 |
| Resultat før skat | 18.619.000 | 16.435.000 | 19.551.000 | 34.578.000 | 24.879.000 | 21.057.000 | 18.585.000 | 23.996.000 |
| Årets resultat | 14.494.000 | 12.801.000 | 15.247.000 | 26.963.000 | 19.398.000 | 16.414.000 | 14.493.000 | 18.707.000 |
| Personaleomkostninger | 21.815.000 | 24.367.000 | 21.939.000 | 23.167.000 | 22.246.000 | 23.589.000 | 24.525.000 | 28.743.000 |
| Af- og nedskrivninger | 469.000 | 594.000 | 610.000 | 645.000 | 592.000 | 632.000 | 521.000 | 405.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 41 | 44 | 40 | 42 | 42 | 43 | 40 | 43 |
| Udbytte | 2.900.000 | 2.500.000 | 3.000.000 | 5.300.000 | 3.800.000 | 3.300.000 | 2.900.000 | 3.800.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Består i at sælge og udvikle personlige værnemidler til byggeri og industri til det europæiske marked.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på 18.707 t.kr. mod et overskud på 14.493 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. april 2025 udviser en egenkapital på 188.334 t.kr. Årets resultat i forhold til tidligere udmeldte forventninger I regnskabsåret 2024/25 opfyldte virksomheden sine forventninger til resultatet efter skat, som endte på 18.707 t.kr. Dette var højere end de tidligere forventede 15-17 mio. kr. Den positive udvikling skyldes en højere aktivitet inden for bygge- og industrisektoren end oprindeligt forventet.Ledelsen betragter årets udvikling som tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.