A/S HolmudAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holmud Invest A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.739.878 | 1.445.147 | 1.971.064 | 1.893.593 | 1.324.213 | 1.111.724 | 1.121.702 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.226.348 | 2.867.014 | 3.209.915 | 2.867.545 | 2.477.950 | 1.696.275 | 2.276.048 |
| Anlægsaktiver i alt | 186.700 | 171.440 | 156.180 | 140.920 | 140.920 | 140.920 | 140.920 |
| Aktiver i alt | 2.413.048 | 3.038.454 | 3.366.095 | 3.008.465 | 2.618.870 | 1.837.195 | 2.416.968 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 644.356 | 746.267 | 890.915 | 1.686.468 | 1.148.733 | 549.939 | 571.287 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 191.917 | 198.152 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 644.356 | 746.267 | 890.915 | 1.878.385 | 1.346.885 | 549.939 | 571.287 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | 1.168.692 | 1.692.187 | 1.875.180 | 530.080 | 671.985 | 687.256 | 1.245.681 |
| Årets resultat | 472.617 | 523.495 | 182.993 | -1.345.100 | 141.905 | 15.271 | 558.425 |
| Egenkapital i alt | 1.768.692 | 2.292.187 | 2.475.180 | 1.130.080 | 1.271.985 | 1.287.256 | 1.845.681 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 3.515.841 | 3.375.742 | 2.124.756 | -695.313 | 2.407.988 | 2.736.553 | 2.605.499 |
| Resultat af primær drift | 416.486 | 452.207 | 123.135 | -1.566.513 | 180.397 | -85.752 | 404.346 |
| Resultat før skat | 415.050 | 460.887 | 136.494 | -1.568.378 | 141.905 | -99.987 | 398.683 |
| Årets resultat | 472.617 | 523.495 | 182.993 | -1.345.100 | 141.905 | 15.271 | 558.425 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Virksomhedens væsentligste aktiviteter har bestået i design, fremstilling og opstilling af informations- og udstillingsstande, showrooms og lignende, reklamearbejde i tilknytning hertil samt salg af displays til butikker og showroom mv. Et meget væsentligt forretningsområde er desuden levering af stande, postervægge og print til konferencer især i Danmark.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.