Rivers ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet K.E. Ravn Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 384.000 | 197.224 | 457.368 | 271.197 | 638.509 | 2.105.061 | 1.066.539 | 491.879 | 339.763 |
| Omsætningsaktiver i alt | 874.000 | 788.955 | 1.115.883 | 1.194.422 | 1.876.059 | 3.001.256 | 3.609.651 | 2.886.272 | 2.140.818 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.073.000 | 1.425.556 | 843.230 | 1.230.120 | 1.217.770 | 1.547.934 | 1.836.692 | 1.617.490 | 1.132.636 |
| Aktiver i alt | 1.947.000 | 2.214.511 | 1.959.113 | 2.424.542 | 3.093.829 | 4.549.190 | 5.446.343 | 4.503.762 | 3.273.454 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.862.000 | 2.891.938 | 197.263 | 173.389 | 114.806 | 128.786 | 98.849 | 257.934 | 170.779 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 2.888.449 | 3.039.378 | 3.093.440 | 2.944.308 | 2.424.830 | 2.437.696 | 2.523.871 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.862.000 | 2.891.938 | 3.085.712 | 3.212.767 | 3.208.246 | 3.073.094 | 2.523.679 | 2.695.630 | 2.694.650 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | -1.115.000 | -877.427 | -1.326.599 | -988.225 | -314.417 | 1.276.096 | 2.722.664 | 1.608.132 | 378.804 |
| Årets resultat | -1.820.000 | 284.627 | -298.805 | 146.686 | 699.817 | 2.079.694 | 1.197.042 | -1.279.521 | -1.361.772 |
| Egenkapital i alt | -915.000 | -677.427 | -1.126.599 | -788.225 | -114.417 | 1.476.096 | 2.922.664 | 1.808.132 | 578.804 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 64.000 | 421.030 | -183.775 | 722.254 | 649.349 | 2.168.503 | 1.562.297 | -1.062.600 | -1.045.310 |
| Resultat af primær drift | 564.000 | 421.030 | -285.987 | 636.417 | 649.349 | 1.725.914 | 1.562.297 | -1.481.530 | -1.045.310 |
| EBITDA | — | — | — | 676.417 | 649.349 | 1.905.914 | 1.562.297 | — | — |
| Resultat før skat | -1.820.000 | 283.134 | -299.905 | 145.696 | 699.091 | 2.079.694 | 1.193.804 | -1.280.839 | -1.364.204 |
| Årets resultat | -1.820.000 | 284.627 | -298.805 | 146.686 | 699.817 | 2.079.694 | 1.197.042 | -1.279.521 | -1.361.772 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 40.000 | 0 | 180.000 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af investering i travheste. Selskabets aktivitet består ligeledes af handel, finansiering, køb og salg af værdipapirer.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -1.045 t.kr. mod -1.063 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.362 t.kr. mod -1.278 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet har modtaget tilbagetrædelseserklæring fra moderselskabet, hvoraf det fremgår, at moderselskabet ikke vil kræve sit tilgodehavende indfriet inden d. 30. september 2026. Selskabet har modtaget tilbagetrædelseserklæring vedr. anden langfristet gæld, hvoraf det fremgår, at lånegiver ikke vil kræve sit tilgodehavende indfriet inden d. 30. september 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.