Zampell A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.500.000 kr. (44% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 21.000 | 13.608 | 31.662 | 3.176.180 | 5.184.219 | 2.475.297 | 0 | 8.888.490 | 3.009.293 |
| Omsætningsaktiver i alt | 29.502.000 | 21.442.097 | 19.076.918 | 25.372.076 | 28.820.729 | 29.702.514 | 37.763.583 | 30.874.372 | 37.354.437 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.175.000 | 8.317.700 | 8.478.608 | 8.468.813 | 9.926.277 | 10.199.726 | 10.576.803 | 9.810.272 | 9.446.867 |
| Aktiver i alt | 37.677.000 | 29.759.797 | 27.555.526 | 33.840.889 | 38.747.006 | 39.902.240 | 48.340.386 | 40.684.644 | 46.801.304 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 9.749.000 | 9.671.951 | 7.460.045 | 13.122.300 | 15.710.459 | 12.040.607 | 20.701.331 | 12.070.502 | 12.553.389 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.892.000 | 3.281.250 | 3.773.172 | 5.084.311 | 4.394.408 | 5.218.758 | 4.719.912 | 5.324.232 | 5.688.927 |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.641.000 | 12.953.201 | 11.233.217 | 18.206.611 | 20.104.867 | 17.259.365 | 25.421.243 | 17.394.734 | 18.242.316 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 21.745.000 | 13.537.596 | 12.322.309 | 14.634.278 | 17.642.139 | 21.642.875 | 20.994.143 | 19.589.910 | 24.058.988 |
| Årets resultat | 972.000 | 1.740.762 | 1.784.713 | 2.311.970 | 3.007.861 | 4.000.736 | 276.269 | 3.996.527 | 7.969.078 |
| Egenkapital i alt | 22.745.000 | 16.737.596 | 16.322.309 | 15.634.278 | 18.642.139 | 22.642.875 | 22.919.143 | 23.289.910 | 28.558.988 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 13.725.000 | 18.406.354 | 19.230.145 | — | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | 24.910.511 | 29.355.898 | 36.822.857 |
| Resultat af primær drift | 1.305.000 | 2.380.822 | 2.462.223 | 3.027.249 | 3.948.921 | 5.263.207 | 602.892 | 5.397.751 | 10.462.738 |
| Resultat før skat | 1.298.000 | 2.235.762 | 2.298.913 | 2.888.493 | 3.818.961 | 5.111.836 | 385.469 | 5.145.739 | 10.238.518 |
| Årets resultat | 972.000 | 1.740.762 | 1.784.713 | 2.311.970 | 3.007.861 | 4.000.736 | 276.269 | 3.996.527 | 7.969.078 |
| Personaleomkostninger | — | — | 33.766.854 | 36.613.087 | — | — | — | — | 46.395.376 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 41 | 43 | — | 45 | — | — | 53 |
| Udbytte | 0 | 2.200.000 | 3.000.000 | 0 | 0 | 0 | 925.000 | 2.700.000 | 3.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af Engineering, totalinstallation, udskiftning eller servicering af ildfaste foringer i forbrændingsovne og højtemperaturanlæg, særligt i energisektoren og industrien. Selskabet sælger ildfaste og isolerende materialer, og har en produktion af branche- og kundespecifikke elementer, som designes og støbes i virksomhedens støberi. I vores montagehal installeres komplette ildfaste foringer i flytbare enheder (f.eks. ovndele, røggaskanaler, rør, luger m.v.) til energisektoren og industrien.
Årets bruttofortjeneste udgør 36.823 t.kr. mod 29.356 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 7.969 t.kr. mod 3.997 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Aktiviteten var meget høj fra og med april til og med oktober, særligt pga. et stort antal installations- og service opgaver hos både eksisterende og nye kunder/brancher. Der blev derfor i 2025 ansat et betydeligt antal nye medarbejdere med brancheerfaring i montagen, som gjorde at vi kunne udføre et øget antal opgaver. Den høje aktivitet krævede også en meget effektiv projektledelse, koordinering på kontor og lager, anskaffelse af ekstra materiel, værktøj og værnemidler, samt et højt varelager til at imødekomme hasteopgaver hos kunderne. Det er særdeles tilfredsstillende, at vi opnåede det gode resultat trods disse betydelige driftsudgifter. Det er selskabets politik at alle ikkeoffentlige debitorer kreditforsikres for at mindske risikoen for økonomiske tab og der er ofte indgået aftaler om rate betalinger på opgaver der strækker sig over mange uger, for at sikre likviditeten i virksomheden. Der har været fokus på at samle og optimere indkøb af materiel og forbrugsvarer til driften, ligesom der er afsøgt alternative leverandører til de ildfaste materialer. Dette foregår ved analyser og testinstallationer, for at sikre kvaliteten og forsat kunne levere de bedste løsninger til kundernes behov, til en konkurrencedygtig pris. Som lever
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.