PCA Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 6.000.000 kr. (70% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ChrisBee Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 439.863 | 761.496 | 2.395.758 | 2.277.465 | 1.476.077 | 2.411.226 | 2.781.240 | 9.213.799 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.670.439 | 1.953.147 | 3.622.360 | 3.530.713 | 3.168.381 | 3.884.713 | 4.330.520 | 10.747.775 |
| Anlægsaktiver i alt | 28.099.860 | 28.703.672 | 29.438.136 | 31.016.156 | 33.487.961 | 40.510.212 | 43.981.365 | 40.172.336 |
| Aktiver i alt | 29.770.299 | 30.656.819 | 33.060.496 | 34.546.869 | 36.656.342 | 44.394.925 | 48.311.885 | 50.920.111 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 25.000 | 61.923 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 69.892 | 25.000 | 25.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 25.000 | 61.923 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 69.892 | 25.000 | 25.000 |
| Selskabskapital | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
| Overført resultat | 11.219.998 | 11.231.045 | 10.880.291 | 11.625.816 | 12.888.925 | 11.174.163 | 13.386.998 | 13.025.993 |
| Årets resultat | 3.193.270 | 3.815.473 | 5.147.039 | 4.202.837 | 4.049.219 | 9.693.690 | 17.461.852 | 8.608.226 |
| Egenkapital i alt | 29.745.299 | 30.594.896 | 33.035.496 | 34.521.869 | 36.631.342 | 44.325.033 | 48.286.885 | 50.895.111 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -28.286 | -45.427 | -28.272 | -26.423 | -55.301 | -35.298 | -52.560 | -28.782 |
| Resultat af primær drift | -55.784 | -45.427 | -28.272 | -26.423 | -55.301 | -35.298 | -52.560 | -28.782 |
| EBITDA | -34.395 | -45.427 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 3.483.018 | 3.868.856 | 5.069.362 | 4.241.508 | 4.136.881 | 9.876.315 | 19.347.632 | 8.507.319 |
| Årets resultat | 3.193.270 | 3.815.473 | 5.147.039 | 4.202.837 | 4.049.219 | 9.693.690 | 17.461.852 | 8.608.226 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 21.389 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 3.000.000 | 2.800.000 | 2.800.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 | 6.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at besidde kapitalandele i Simatek Bulk Systems A/S samt investering i andre værdipapirer.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2024 - 30-06-2025 udviser et resultat på kr. 8.608.226, og selskabets balance pr. 30-06-2025 udviser en balancesum på kr. 50.920.111, og en egenkapital på kr. 50.895.111.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.