Jejsing Trælasthandel & Bygningssnedkeri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 8.000.000 kr. (99% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Kurt Bucka Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5.050.957 | 3.280.234 | 279.515 | 3.559.889 | 2.000.197 | 211.125 | 505.624 | 3.814.803 | 505.596 |
| Omsætningsaktiver i alt | 11.579.816 | 11.871.579 | 7.862.826 | 10.262.027 | 15.989.948 | 16.597.631 | 19.186.112 | 15.142.740 | 19.747.257 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.143.597 | 1.525.681 | 1.660.622 | 1.380.875 | 1.461.791 | 1.768.240 | 2.156.895 | 3.662.212 | 3.946.514 |
| Aktiver i alt | 13.723.413 | 13.397.260 | 9.523.448 | 11.642.902 | 17.451.739 | 18.365.871 | 21.343.007 | 18.804.952 | 23.693.771 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.851.181 | 7.698.677 | 4.410.505 | 3.937.517 | 7.144.451 | 7.335.266 | 12.003.296 | 4.835.796 | 10.572.469 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.851.181 | 7.698.677 | 4.410.505 | 3.937.517 | 7.144.451 | 7.335.266 | 12.003.296 | 4.835.796 | 10.572.469 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 2.415.232 | 2.779.583 | 3.106.943 | 6.826.248 | 7.079.702 | 7.901.877 | 8.516.304 | 4.361.156 | 4.403.302 |
| Årets resultat | 2.060.767 | 2.864.351 | 1.927.360 | 4.187.442 | 3.059.040 | 3.429.903 | 933.834 | 4.844.852 | 8.042.146 |
| Egenkapital i alt | 6.615.232 | 5.479.583 | 4.906.943 | 7.494.385 | 10.085.288 | 10.709.605 | 9.035.711 | 13.561.156 | 12.603.302 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 11.577.908 | 11.957.399 | 10.108.525 | 12.238.125 | 11.322.079 | 12.823.009 | 9.715.931 | 15.188.104 | 19.670.664 |
| Resultat af primær drift | 2.405.740 | 3.508.272 | 2.354.762 | 5.236.711 | 3.901.811 | 4.364.721 | 1.186.887 | 6.175.062 | 10.326.315 |
| EBITDA | 3.268.814 | 4.433.186 | 3.163.622 | 5.883.594 | 4.481.850 | 4.991.665 | 1.849.987 | 6.928.265 | 11.482.918 |
| Resultat før skat | 2.614.253 | 3.676.317 | 2.502.766 | 5.371.370 | 3.922.254 | 4.411.189 | 1.217.352 | 6.221.228 | 10.321.116 |
| Årets resultat | 2.060.767 | 2.864.351 | 1.927.360 | 4.187.442 | 3.059.040 | 3.429.903 | 933.834 | 4.844.852 | 8.042.146 |
| Personaleomkostninger | 8.309.094 | 7.524.213 | 6.944.903 | 6.354.531 | 6.840.229 | 7.831.344 | 7.865.944 | 8.259.839 | 8.187.746 |
| Af- og nedskrivninger | 863.074 | 924.914 | 808.860 | 646.883 | 580.039 | 626.944 | 663.100 | 753.203 | 1.156.603 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 20 | 17 | 17 | 16 | 16 | 18 | 17 | 17 | 17 |
| Udbytte | 4.000.000 | 2.500.000 | 1.600.000 | 468.137 | 2.805.586 | 2.607.728 | 319.407 | 9.000.000 | 8.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i at drive tømrer- og snedkervirksomhed samt tømmerhandel.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 19.670.664 mod 15.188.104 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 8.042.146 mod 4.844.852 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.