Brother Nordic A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 149.573.000 | 162.508.640 | 223.703.020 | 242.330.640 | 85.200.660 | 93.996.000 | 90.012.360 | 76.957.360 | 61.022.800 |
| Omsætningsaktiver i alt | 294.804.280 | 304.696.240 | 286.553.520 | 287.635.220 | 158.562.300 | 170.341.640 | 163.530.660 | 160.524.280 | 153.564.100 |
| Anlægsaktiver i alt | 24.588.160 | 22.245.720 | 28.653.860 | 27.281.220 | 27.437.880 | 8.541.700 | 8.675.980 | 7.504.760 | 10.414.160 |
| Aktiver i alt | 319.392.440 | 326.941.960 | 315.207.380 | 314.916.440 | 186.000.180 | 178.883.340 | 172.206.640 | 168.029.040 | 163.978.260 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 67.803.940 | 61.179.460 | 50.362.460 | 39.769.260 | 60.023.160 | 53.570.260 | 45.804.400 | 49.683.600 | 41.850.600 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 5.453.260 | 6.191.800 | 5.654.680 | 3.595.720 | 3.133.200 | 2.208.160 | 4.289.500 |
| Gældsforpligtelser i alt | 67.803.940 | 61.179.460 | 55.815.720 | 45.961.060 | 65.677.840 | 57.165.980 | 48.937.600 | 51.891.760 | 46.140.100 |
| Selskabskapital | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 | 42.014.720 |
| Overført resultat | 204.493.520 | 219.756.680 | 214.139.300 | 60.172.360 | 61.783.720 | 63.417.460 | 65.058.660 | 65.789.740 | 73.868.920 |
| Årets resultat | 10.720.020 | 15.263.160 | 8.131.400 | 17.792.100 | 16.039.000 | 16.106.140 | 16.083.760 | 7.527.140 | 8.079.180 |
| Egenkapital i alt | 246.508.240 | 261.771.400 | 256.154.020 | 266.635.320 | 118.226.080 | 119.904.580 | 121.515.940 | 114.600.520 | 115.883.640 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 475.843.560 | 429.643.780 | 399.736.640 | 231.737.440 | 222.248.320 | 262.771.040 | 240.547.700 | 226.664.640 | 246.530.620 |
| Resultat af primær drift | 15.606.320 | 20.656.740 | 13.547.360 | 21.820.500 | 21.387.820 | 22.864.900 | 20.656.740 | 9.556.260 | 10.645.420 |
| EBITDA | 24.274.840 | 23.096.160 | 17.948.760 | 26.744.100 | 26.169.680 | 27.415.500 | 24.618.000 | 13.801.000 | 15.196.020 |
| Resultat før skat | 14.457.480 | 19.478.060 | 11.913.620 | 21.566.860 | 20.418.020 | 21.708.600 | 20.738.800 | 9.526.420 | 10.138.140 |
| Årets resultat | 10.720.020 | 15.263.160 | 8.131.400 | 17.792.100 | 16.039.000 | 16.106.140 | 16.083.760 | 7.527.140 | 8.079.180 |
| Personaleomkostninger | 47.691.780 | 45.998.360 | 45.185.220 | 44.685.400 | 43.879.720 | 43.208.320 | 48.161.760 | 47.467.980 | 46.341.520 |
| Af- og nedskrivninger | 8.668.520 | 2.439.420 | 4.401.400 | 4.923.600 | 4.781.860 | 4.550.600 | 3.961.260 | 4.244.740 | 4.550.600 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 76 | 74 | 70 | 67 | 64 | 62 | 65 | 65 | 63 |
| Udbytte | — | — | 14.621.600 | 164.448.240 | 14.427.640 | 14.472.400 | 14.442.560 | 6.796.060 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026The Company’s activities mainly consist in the sales of Single-function printers, Multi-function printers, labelling systems, scanners and mobility printing products as well as accessories and consumables, etc. to these products.
Development in activities and financesDespite an unstable economic environment, we achieved steady growth, mainly in our SOHO printer business. Last year, there were no major disruptions to the supply chain. Increased sales contributed to achieving profit targets and improving our financial position.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.