POVL MØLLERS MASKINFABRIK A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Povl Møllers Maskinfabrik Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 3.504.000 | 2.559.887 | 1.460.448 | 2.369.856 | 1.140.738 | 920.304 | 14.410 | 84.264 | 614.462 |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.459.000 | 7.452.354 | 6.524.979 | 7.270.582 | 8.195.195 | 7.041.645 | 7.160.305 | 6.135.987 | 5.342.718 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.091.000 | 1.990.136 | 2.011.404 | 1.735.219 | 2.095.845 | 2.005.344 | 2.198.398 | 1.826.680 | 1.399.113 |
| Aktiver i alt | 10.550.000 | 9.442.490 | 8.536.383 | 9.005.801 | 10.291.040 | 9.046.989 | 9.358.703 | 7.962.667 | 6.741.831 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.127.000 | 2.827.249 | 2.289.982 | 2.998.405 | 4.044.278 | 2.515.361 | 3.988.843 | 2.836.529 | 5.242.383 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 484.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.127.000 | 2.827.249 | 2.289.982 | 2.998.405 | 4.044.278 | 2.515.361 | 3.988.843 | 2.836.529 | 5.726.383 |
| Selskabskapital | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
| Overført resultat | 3.325.000 | 4.317.476 | 4.148.636 | 3.909.631 | 4.148.997 | 4.283.863 | 3.272.095 | 3.126.138 | -984.552 |
| Årets resultat | 819.000 | 1.192.465 | -168.840 | -239.005 | 239.365 | 284.866 | -1.011.768 | -223.722 | -1.537.678 |
| Egenkapital i alt | 7.403.000 | 6.595.241 | 6.226.401 | 5.987.396 | 6.226.762 | 6.511.628 | 5.349.860 | 5.126.138 | 1.015.448 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 7.857.000 | 8.287.958 | 7.174.098 | 5.820.392 | 6.801.877 | 7.028.496 | 6.399.167 | 7.148.681 | 6.106.561 |
| Resultat af primær drift | 1.078.000 | 1.545.885 | -194.565 | -279.250 | 303.220 | 404.218 | -992.314 | -90.048 | -1.454.309 |
| EBITDA | 1.649.000 | 1.899.527 | 120.634 | 43.575 | 607.168 | 704.793 | -659.673 | 258.667 | -1.026.740 |
| Resultat før skat | 1.051.000 | 1.527.101 | -212.994 | -306.048 | 280.747 | 381.878 | -1.011.621 | -151.159 | -1.542.152 |
| Årets resultat | 819.000 | 1.192.465 | -168.840 | -239.005 | 239.365 | 284.866 | -1.011.768 | -223.722 | -1.537.678 |
| Personaleomkostninger | 6.208.000 | 6.388.431 | 7.010.839 | 5.776.817 | 6.194.709 | 6.323.703 | 7.058.840 | 6.890.014 | 7.133.301 |
| Af- og nedskrivninger | 571.000 | 353.642 | 315.199 | 322.825 | 303.948 | 300.575 | 332.641 | 348.715 | 427.569 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 13 | 11 | 12 | 13 | 13 | 10 | 11 |
| Udbytte | 2.000.000 | 200.000 | 0 | 0 | — | 150.000 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af fabrikation og handel med maskiner mv.
Det ordinære resultat efter skat udgør -1.537.678 kr. mod -223.722 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. I forbindelse med udarbejdelse af årsrapporten for 2025 er der konstateret væsentlige fejl i tidligere år vedrørende værdiansættelse af varebeholdninger. Dertil er der foretaget en ændring af anvendt regnskabspraksis. Der henvises til beskrivelse af forholdene under anvendt regnskabspraksis. Der har ikke været øvrige væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. KapitalberedskabTil sikring af selskabets kapitalberedskab har moderselskabet afgivet tilbagetrædelseserklæring.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.