Mollerup Mølle A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (49% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.259.395 | 817.001 | 3.090.661 | 1.313.519 | 9.558.330 | 5.845.445 | 17.268.926 | 7.847.786 | 1.732.213 |
| Omsætningsaktiver i alt | 299.350.498 | 281.119.688 | 263.071.429 | 310.322.525 | 364.898.651 | 518.423.612 | 610.681.250 | 593.243.501 | 719.534.652 |
| Anlægsaktiver i alt | 123.783.750 | 140.223.489 | 135.054.942 | 139.447.805 | 144.525.557 | 141.375.426 | 154.821.329 | 175.894.868 | 254.293.776 |
| Aktiver i alt | 423.134.248 | 421.343.177 | 398.126.371 | 449.770.330 | 509.424.208 | 659.799.038 | 765.502.579 | 769.138.369 | 973.828.428 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 210.161.527 | 225.401.158 | 203.235.554 | 241.953.220 | 284.303.772 | 400.260.501 | 482.079.397 | 508.737.340 | 696.385.268 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 20.771.926 | 29.421.980 | 26.445.884 | 28.875.368 | 44.864.703 | 40.602.006 | 42.892.488 | 37.699.766 | 54.111.628 |
| Gældsforpligtelser i alt | 230.933.453 | 254.823.138 | 229.681.438 | 270.828.588 | 329.168.475 | 440.862.507 | 524.971.885 | 546.437.106 | 750.496.896 |
| Selskabskapital | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 | 3.300.000 |
| Overført resultat | 176.154.962 | 149.128.853 | 153.489.864 | 158.715.198 | 158.953.386 | 187.246.908 | 201.019.692 | 214.189.341 | 218.273.236 |
| Årets resultat | 10.837.537 | 1.902.868 | 6.942.980 | 8.764.822 | 7.202.547 | 35.274.357 | 18.082.350 | 8.341.562 | 8.187.488 |
| Egenkapital i alt | 182.132.625 | 155.662.557 | 160.722.968 | 166.487.790 | 168.190.337 | 199.420.216 | 213.466.024 | 217.489.341 | 221.573.236 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 1.101.030.796 | 1.095.769.579 | 1.160.086.192 | 1.274.037.819 | 1.461.353.964 | 2.231.949.765 | 2.680.092.552 | 2.835.393.381 | 2.969.458.289 |
| Resultat af primær drift | 8.330.095 | -2.312.056 | 5.530.483 | 9.825.577 | 6.710.066 | 40.606.578 | 31.427.268 | 16.142.874 | 15.242.030 |
| EBITDA | 20.914.309 | 11.042.481 | 20.374.550 | 25.316.287 | 23.220.764 | 57.539.229 | 48.987.806 | 37.789.310 | 48.091.097 |
| Resultat før skat | 13.408.806 | 1.899.948 | 8.452.315 | 11.018.136 | 8.761.654 | 44.305.756 | 22.852.782 | 9.628.576 | 5.433.070 |
| Årets resultat | 10.837.537 | 1.902.868 | 6.942.980 | 8.764.822 | 7.202.547 | 35.274.357 | 18.082.350 | 8.341.562 | 8.187.488 |
| Personaleomkostninger | 33.249.225 | 35.480.982 | 34.649.113 | 36.563.024 | 37.170.925 | 46.960.647 | 56.890.913 | 69.284.126 | 80.722.075 |
| Af- og nedskrivninger | 12.584.214 | 13.354.537 | 14.844.067 | 15.490.710 | 16.510.698 | 16.932.651 | 17.560.538 | 21.646.436 | 32.849.067 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 60 | 59 | 59 | 63 | 64 | 72 | 85 | 98 | 108 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 4.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået i opkøb, forarbejdning og videresalg af korn og råvarer, forhandling af foderstoffer, plantebeskyttelse, gødning og olieprodukter m. Produkterne afsættes primært i Danmark.
Årets nettoomsætning udgør 2.969,5 mio. kr. mod 2.835,4 mio. kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 8,2 mio. kr. mod 8,3 mio. kr. sidste år. Omsætningen ligger på niveau med den for året forventede omsætning, mens det realiserede resultatet efter skat ligger under forventningen. Selv om året på mange måder har været et svært år, anser ledelsen ikke resultatet efter skat for værende tilfredsstillende. Generelt har priserne for de varer som omsættes været faldende gennem regnskabsåret. Når så nettoomsætningen stiger, ligger der en større mængde fysiske varer bag. Markedsandelen har derfor igen vist stigende positiv udvikling og Mollerup Mølle har en solid platform som landbrugets samhandelspartner. På sigt forsvinder en større procentdel af de dyrkbare arealer til istedet skov- og lavbundsområder, hvilket også er en medvirkende årsag til at vi ser, at antallet af aktive landbrugskunder bliver færre og færre. Omsætningen af foderblandinger til kvæg- og svinesegmentet er i året igen blevet styrket. Omsætningen af varer til planteavl, såsæd, handelsgødning og plantebeskyttelse har ligeledes haft positiv udvikling - og indgangen af korn igennem høstperioden, viste en fremgang i forhold til sidste år på 34% og er nu en fordobling på 5 år. Mollerup Mølle har specifikt gennem de seneste 4 år investeret i lagerfaciliteter og korntørreri på Aalborg Havn, hvor der nu er en lagerkapacitet på 84.000 ts, med et understøttende kornt
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.