E. DYRLUND. STEN- OG GRUSVÆRK ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 12.000.000 kr. (366% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet G. DYRLUND HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 3.773.515 | 3.863.926 | 4.770.860 | 6.144.796 | 6.708.100 | 12.654.734 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.651.326 | 9.579.943 | 9.681.156 | 10.644.658 | 10.029.386 | 14.483.066 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.291.881 | 2.260.998 | 2.230.115 | 2.130.921 | 2.066.726 | 0 |
| Aktiver i alt | 11.943.207 | 11.840.941 | 11.911.271 | 12.775.579 | 12.096.112 | 14.483.066 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 968.002 | 907.835 | 963.956 | 739.478 | 527.994 | 130.846 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 968.002 | 907.835 | 963.956 | 739.478 | 527.994 | 130.846 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 10.775.205 | 10.733.106 | 10.747.315 | 11.436.101 | 10.568.118 | 1.845.848 |
| Årets resultat | 347.817 | -42.099 | 14.210 | 1.088.786 | -67.983 | 3.277.730 |
| Egenkapital i alt | 10.975.205 | 10.933.106 | 10.947.315 | 12.036.101 | 11.568.118 | 14.045.848 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 2.404.253 | 1.936.901 | 2.316.810 | 3.132.541 | 2.036.500 | 5.531.515 |
| Resultat af primær drift | 316.587 | -99.334 | 287.016 | 1.300.608 | -32.814 | 4.130.913 |
| EBITDA | 414.701 | -68.451 | 317.899 | 1.399.802 | 31.381 | 4.130.913 |
| Resultat før skat | 359.934 | -53.779 | 275.727 | 1.268.965 | -79.138 | 4.151.072 |
| Årets resultat | 347.817 | -42.099 | 14.210 | 1.088.786 | -67.983 | 3.277.730 |
| Personaleomkostninger | 1.989.552 | 2.005.352 | 1.998.911 | 1.732.739 | 2.005.119 | 1.400.602 |
| Af- og nedskrivninger | 98.114 | 30.883 | 30.883 | 99.194 | 64.195 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Udbytte | — | — | — | 400.000 | 800.000 | 12.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktiviteter er i lighed med tidligere år opgravning og bearbejdning af sten- og grusforekomst.
Selskabets resultatopgørelse for 2022/23 udviser et overskud på kr. 3.277.730, og selskabets balance pr. 30. juni 2023 udviser en egenkapital på kr. 14.045.848. Resultatet blev som forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.