Maximum Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Maximum Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 291.003 | 314.140 | 376.633 | 400.897 |
| Omsætningsaktiver i alt | 94.825.106 | 102.666.750 | 113.272.776 | 117.145.933 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 94.825.106 | 102.666.750 | 113.272.776 | 117.145.933 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 101.225.000 | 103.276.913 | 106.147.862 | 107.403.381 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 101.225.000 | 103.276.913 | 106.147.862 | 107.403.381 |
| Selskabskapital | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | -6.499.894 | -710.163 | 7.024.914 | 9.642.552 |
| Årets resultat | -6.499.894 | 5.789.731 | 7.735.077 | 2.617.638 |
| Egenkapital i alt | -6.399.894 | -610.163 | 7.124.914 | 9.742.552 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | -118.307 | -116.043 | -88.777 | -98.651 |
| Resultat af primær drift | -118.307 | -116.043 | -88.777 | -98.651 |
| Resultat før skat | -8.333.197 | 7.422.702 | 9.916.751 | 3.355.936 |
| Årets resultat | -6.499.894 | 5.789.731 | 7.735.077 | 2.617.638 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at drive investeringsvirksomhed og dermed beslægtede aktiviteter.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør 2.617.638 kr. mod 7.735.077 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.