Grauballegaard Green ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
202565,9%
Soliditetsgrad
2,9×
Likviditetsgrad
68,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Niær Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 764.058 | 259.156 | 109.040 | 1.456.011 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.109.575 | 696.377 | 3.022.299 | 5.018.328 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 124.324 | 138.067 | 151.417 |
| Aktiver i alt | 2.109.575 | 820.701 | 3.160.366 | 5.169.745 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.559.417 | 318.540 | 2.046.899 | 1.724.147 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 0 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.559.417 | 318.540 | 2.046.899 | 1.724.147 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 402.158 | 400.561 | 1.019.467 | 3.364.598 |
| Årets resultat | 402.158 | -1.596 | 618.905 | 2.345.131 |
| Egenkapital i alt | 442.158 | 440.561 | 1.059.467 | 3.404.598 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Resultat af primær drift | 551.822 | 38.285 | 845.087 | 2.916.052 |
| EBITDA | 551.822 | 38.285 | 845.087 | — |
| Resultat før skat | 517.652 | 74 | 793.685 | 3.006.274 |
| Årets resultat | 402.158 | -1.596 | 618.905 | 2.345.131 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens aktiviteter er økologisk markdrift og planteproduktion.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.