Løvgreen Tømrer og Snedker ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
841.792 kr.-0,6%
Bruttofortjeneste 2025/26
+29,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2021/22–2025/26
Nøgletal
2025/26234.678 kr.
EBITDA
80,3%
Soliditetsgrad
5,1×
Likviditetsgrad
18,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 187.900 kr.41.338 kr.
2023Skattepligtig indkomst 281.550 kr.61.930 kr.
2022Skattepligtig indkomst 116.242 kr.25.564 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 182.917 | 467.088 | 388.289 | 937.619 | 786.722 |
| Omsætningsaktiver i alt | 258.113 | 467.940 | 595.714 | 939.535 | 1.136.191 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 35.264 | 28.092 | 20.920 | 0 |
| Aktiver i alt | 258.113 | 503.204 | 623.806 | 960.455 | 1.136.191 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 127.435 | 144.600 | 119.868 | 211.946 | 223.782 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 127.435 | 144.600 | 119.868 | 211.946 | 223.782 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 90.678 | 316.763 | 462.196 | 707.235 | 872.409 |
| Årets resultat | 90.678 | 226.085 | 145.433 | 245.039 | 165.175 |
| Egenkapital i alt | 130.678 | 356.763 | 502.196 | 747.235 | 912.409 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 298.179 | 753.631 | 701.318 | 846.727 | 841.792 |
| Resultat af primær drift | 117.232 | 291.288 | 188.164 | 316.847 | 213.758 |
| EBITDA | — | 291.886 | 195.336 | 324.019 | 234.678 |
| Resultat før skat | 116.242 | 289.856 | 186.672 | 315.086 | 211.817 |
| Årets resultat | 90.678 | 226.085 | 145.433 | 245.039 | 165.175 |
| Personaleomkostninger | 180.947 | 461.745 | 505.982 | 522.708 | 607.114 |
| Af- og nedskrivninger | — | 598 | 7.172 | 7.172 | 20.920 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at udøvetømrervirksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder iperioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.