Artha Søbad P/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-108.221 kr.-160,8%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
202599,9%
Soliditetsgrad
0,4×
Likviditetsgrad
26,3%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Regnskabstal2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 338.842 | 245.804 | 161.954 | 78.733 |
| Omsætningsaktiver i alt | 338.842 | 245.804 | 161.954 | 78.733 |
| Anlægsaktiver i alt | 99.500.000 | 99.500.000 | 99.500.000 | 137.314.408 |
| Aktiver i alt | 99.838.842 | 99.745.804 | 99.661.954 | 137.393.141 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 116.250 | 141.250 | 156.250 | 181.250 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 116.250 | 141.250 | 156.250 | 181.250 |
| Selskabskapital | 105.500.000 | 105.500.000 | 105.500.000 | 105.500.000 |
| Overført resultat | -5.777.408 | -5.895.446 | -5.994.296 | -6.102.517 |
| Årets resultat | -5.777.408 | -118.038 | -98.850 | 36.107.922 |
| Egenkapital i alt | 99.722.592 | 99.604.554 | 99.505.704 | 137.211.891 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | -41.500 | — | — | -108.221 |
| Resultat af primær drift | — | -36.788 | -98.850 | — |
| Resultat før skat | — | — | — | — |
| Årets resultat | -5.777.408 | -118.038 | -98.850 | 36.107.922 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 0 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er investering og udvikling af fast ejendom samt dermed beslægtet virksomhed.
Resultatet af partnerselskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 36.107.922 mod DKK 527.710 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 137.211.891. Resultatet var som forventet.Selskabet har i år valgt at skifte regnskabspraksis for indregning af kapitalinteresser, hvilket har påvirket regnskabstallene. Der henvises til omtalen herom under anvendt regnskabspraksis.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.