Garo Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-6.000 kr.-14,3%
Bruttofortjeneste 2025/26
Nøgletal
2025/2684,2%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
4,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (304% af årets resultat).
Historik
2025/2679.400 kr.
2024/2567.500 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -5.225 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -4.774 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -4.500 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Omsætningsaktiver i alt | 990 | 2.040 | 3.190 | 4.481 | 155.961 |
| Anlægsaktiver i alt | 248.640 | 407.142 | 426.735 | 588.900 | 470.225 |
| Aktiver i alt | 249.630 | 409.182 | 429.925 | 593.381 | 626.186 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.500 | 9.274 | 14.499 | 24.452 | 98.680 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.500 | 9.274 | 14.499 | 24.452 | 98.680 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 205.130 | 359.908 | 0 | 330.529 | 305.881 |
| Årets resultat | 205.130 | 154.778 | 15.518 | 153.503 | 26.077 |
| Egenkapital i alt | 245.130 | 399.908 | 415.426 | 568.929 | 527.506 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -4.500 | -4.750 | -4.750 | -5.250 | -6.000 |
| Resultat af primær drift | — | -4.750 | -4.750 | -5.250 | -6.000 |
| Resultat før skat | 204.140 | 153.728 | 14.368 | 152.212 | 24.597 |
| Årets resultat | 205.130 | 154.778 | 15.518 | 153.503 | 26.077 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele i datterselskaber og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.