Crop-Protector ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Indra Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 4.432 | 0 | 7.860 | 344.719 |
| Omsætningsaktiver i alt | 22.863 | 25.888 | 3.061.201 | 990.748 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 22.863 | 25.888 | 3.061.201 | 990.748 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 26.900 | 64.798 | 2.540.219 | 166.598 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 205.766 |
| Gældsforpligtelser i alt | 26.900 | 64.798 | 2.540.219 | 372.364 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -44.037 | -78.910 | 343.493 | 578.384 |
| Årets resultat | -44.037 | -34.873 | 422.403 | 234.891 |
| Egenkapital i alt | -4.037 | -38.910 | 383.493 | 618.384 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | -49.270 | -40.347 | 587.746 | 239.435 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -56.137 | -44.707 | 551.282 | 303.168 |
| Årets resultat | -44.037 | -34.873 | 422.403 | 234.891 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i udvikling, produktion og salg af teknologi baseret på køling, Ozon, Nitrogen og UVC-lys. Teknologien anvendes til at optimere oplagring af afgrøder og til bekæmpelse af bakterier, vira, insekter og andre mikroorganismer. Teknologien er vendt mod landbruget og fødevareindustrien, men også mod forbrugersegmentet.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 234.891, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 618.384.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.