MAJ Holding Herning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 67.500 kr. (49% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 531 | 745 | 31.892 | 149.086 |
| Omsætningsaktiver i alt | 531 | 18.938 | 71.892 | 149.086 |
| Anlægsaktiver i alt | 500.000 | 500.000 | 985.794 | 985.794 |
| Aktiver i alt | 500.531 | 518.938 | 1.057.686 | 1.134.880 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 482.770 | 12.019 | 515.245 | 516.435 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 482.770 | 12.019 | 515.245 | 516.435 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -22.239 | 408.019 | 441.441 | 510.945 |
| Årets resultat | -22.239 | 489.158 | 94.422 | 137.005 |
| Egenkapital i alt | 17.761 | 506.919 | 542.441 | 618.445 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -5.925 | -5.325 | -5.028 | -6.278 |
| Resultat før skat | -22.239 | 489.158 | 94.422 | 137.005 |
| Årets resultat | -22.239 | 489.158 | 94.422 | 137.005 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | 58.900 | 61.000 | 67.500 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har bestået i at eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer efter ledelsens skøn.
Det ordinære resultat efter skat udgør 137 t.kr. mod 94 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.