Wijgergangs ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 145.864 | 80.810 | 66.931 | 33.112 | 12.470 |
| Omsætningsaktiver i alt | 254.276 | 87.739 | 70.050 | 37.112 | 14.470 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 254.276 | 87.739 | 70.050 | 37.112 | 14.470 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 133.726 | 4.843 | 9.348 | 7.000 | 10.875 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 133.726 | 4.843 | 9.348 | 7.000 | 10.875 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 80.550 | 42.896 | 20.702 | -9.888 | -36.405 |
| Årets resultat | 80.550 | -37.654 | -22.194 | -30.590 | -26.517 |
| Egenkapital i alt | 120.550 | 82.896 | 60.702 | 30.112 | 3.595 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 257.357 | -30.662 | -22.203 | -30.033 | -26.693 |
| Resultat af primær drift | 106.227 | -30.938 | — | — | — |
| Resultat før skat | 103.914 | -37.654 | -22.194 | -30.590 | -26.517 |
| Årets resultat | 80.550 | -37.654 | -22.194 | -30.590 | -26.517 |
| Personaleomkostninger | 151.130 | 276 | 0 | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet har i regnskabsåret bestået i at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 26.517, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 3.595.Selskabets har tabt mere end halvdelen af egenkapitalen og selskabet er således omfattet af lovgivningens kapitaltabsregler. Selskabskapitalen forventes reetableret ved fremtidig indtjening. Hovedanpartshaver har afgivet en støtteerklæring på op til kr. 100.000 til understøttelse af selskabets drift, således at selskabet er i stand til at indfri sine løbende forpligtelser frem til og med næste ordinære generalforsamling. Der henvises til note 3 for en yderligere omtale heraf.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.