Il Connubio ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Maglemosevej Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | — | 1.670.739 | 1.894.110 | 116.164 | 726.143 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.245.953 | 6.634.615 | 6.412.229 | 3.419.013 | 2.609.091 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 7.245.953 | 6.634.615 | 6.412.229 | 3.419.013 | 2.609.091 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.154.661 | 10.038.542 | 10.459.687 | 8.850.655 | 2.569.091 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.154.661 | 10.038.542 | 10.459.687 | 8.850.655 | 2.569.091 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -2.948.708 | -3.443.927 | -4.087.458 | -5.471.642 | 0 |
| Årets resultat | -2.948.708 | -495.219 | -643.530 | -1.384.184 | -1.176.858 |
| Egenkapital i alt | -2.908.708 | -3.403.927 | -4.047.458 | -5.431.642 | 40.000 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -2.621.438 | -173.110 | -357.313 | -1.379.983 | -497.802 |
| Resultat af primær drift | -2.804.078 | -175.442 | -351.573 | -1.379.983 | -497.802 |
| Resultat før skat | — | — | — | -1.708.009 | -853.033 |
| Årets resultat | -2.948.708 | -495.219 | -643.530 | -1.384.184 | -1.176.858 |
| Personaleomkostninger | 182.640 | 2.332 | 5.740 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 0 | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet er salg af vin.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 1.176.858, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 40.000.Selskabet blev oprindeligt etableret med henblik på restaurantvirksomhed og investerede i den forbindelse i et større vinlager. Planerne for selskabets aktiviteter er efterfølgende ændret væsentligt, og restaurantvirksomheden er indstillet. Aktiviteten i 2025 har været begrænset og har primært omfattet salg af dele af det eksisterende vinlager. Ledelsen vurderer fortsat, hvilke aktiviteter selskabet fremadrettet skal drive. Årets underskud kan hovedsageligt henføres til den begrænsede aktivitet samt selskabets drifts- og finansieringsomkostninger. Moderselskabet har i 2025 eftergivet gæld på kr. 6.648.500. Gældseftergivelsen er indregnet direkte på egenkapitalen som et tilskud fra moderselskabet. Selskabets egenkapital udgør herefter kr. 40.000 pr. 31. december 2025. Endvidere har moderselskabet bekræftet at de i perioden indtil 30. Juli 2027 forpligter sig til på anfordring ad én eller flere gange at tilføre selskabet den likviditet som måtte være nødvendig for, at selskabet kan indfrie sine forpligtelser i takt med, at de forfalder. Endvidere bekræfter de at de træder tilbage på det resterende lån på 1.687.696 overfor øvrige kreditorer indtil 30. Juli 2027 og at der ikke afdrages før der er likviditet til dette.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.