LM Byg A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 55.000.000 kr. (100% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 43193627.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 195.473.000 | 23.481.000 | 131.035.000 | 197.952.000 | 195.745.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 321.216.000 | 156.247.000 | 306.730.000 | 326.298.000 | 337.667.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 169.694.000 | 157.116.000 | 145.273.000 | 133.130.000 | 121.422.000 |
| Aktiver i alt | 490.910.000 | 313.363.000 | 452.003.000 | 459.428.000 | 459.089.000 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 328.054.000 | 179.181.000 | 320.739.000 | 293.157.000 | 264.369.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 328.054.000 | 179.181.000 | 320.739.000 | 293.157.000 | 264.369.000 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 92.513.000 | 93.216.000 | 93.790.000 | 94.216.000 | 94.383.000 |
| Årets resultat | 32.613.000 | 16.703.000 | 9.574.000 | 39.426.000 | 55.167.000 |
| Egenkapital i alt | 125.513.000 | 110.216.000 | 103.790.000 | 134.216.000 | 150.383.000 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Omsætning | 569.322.000 | 735.459.000 | 774.389.000 | 858.353.000 | 862.201.000 |
| Resultat af primær drift | 44.570.000 | 24.032.000 | 14.189.000 | 50.451.000 | 69.598.000 |
| EBITDA | 63.193.000 | 37.999.000 | 26.712.000 | 63.007.000 | 82.126.000 |
| Resultat før skat | 43.947.000 | 23.100.000 | 14.806.000 | 52.837.000 | 72.894.000 |
| Årets resultat | 32.613.000 | 16.703.000 | 9.574.000 | 39.426.000 | 55.167.000 |
| Personaleomkostninger | 64.380.000 | 88.002.000 | 90.563.000 | 73.691.000 | 61.313.000 |
| Af- og nedskrivninger | 18.623.000 | 13.967.000 | 12.523.000 | 12.556.000 | 12.528.000 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 97 | 117 | 130 | 103 | 79 |
| Udbytte | 32.000.000 | 16.000.000 | 9.000.000 | 39.000.000 | 55.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste akꢁviteter LM Byg blev grundlagt i 1987, og akꢁviteterne blev i 2020 overført ꢁl et nyt selskab som led i en ændret koncernstruktur. Virksomheden er specialiseret i beton- og råhusbyggeri og udfører blandt andet pladsstøbte konstrukꢁoner, montage af betonelementer, træ- og stålkonstrukꢁoner, anlægsbeton samt lukningsentrepriser. Virksomheden har gennem mere end 35 år opbygget stor faglighed og en betydelig egenprodukꢁon. LM Byg har ikke haſt år med underskud. Medarbejderstaben består af ingeniører, konstruktører, struktører, landmålere og specialiserede betonarbejdere, og der gennemføres løbende kompetenceudvikling.
Udvikling i akꢁviteter og økonomiske forhold LM Byg leverer et meget ꢁlfredssꢁllende resultat. Resultat før skat lander i år på 72,9 mio. kr., og omsætningen er øget med 0,4 % ꢁl 862,2 mio. kr., og er også højere end forventet niveau på 700-800 mio. kr. Resultatopgørelsen for 2024/25 udviser et resultat før skat på 72,9 mio. kr. mod 52,8 mio. kr. sidste år. Overskudsgraden (EBIT) udgør 8,1% mod forventet 3,5-4,5% og 5,9% sidste år, hvilket er mere end ꢁlfredssꢁllende. Egenkapitalen udgør pr. 30. juni 2025 150,4 mio. kr. mod 134,2 mio. kr. sidste år. De likvide midler udgør pr. 30. juni 2025 196 mio. kr. mod 198 mio. kr. sidste år. Vi er stolte af resultatet, der viser, at vi kan håndtere store og komplekse opgaver og samƟdig levere både høj kvalitet og gode bundlinjeresultater – uanset om vi bygger i træ, stål eller beton. Væsentlige projekter I regnskabsåret er der afleveret og igangsat flere projekter. Blandt de større er entreprisen på det lukkede råhus ꢁl Nyt Bispebjerg Hospital. Inden for pharmasektoren er der afleveret projekter, som har resulteret i nye opgaver. Derudover er arbejdet på ARC’s nye sorteringsanlæg igangsat med henblik på at øge genanvendelsen i hovedstadsområdet. Forsvarets nye faciliteter i Hø- velte på 7.400 m² er ligeledes afleveret ꢁl en ꢁlfreds bygherre. Fremadreꢂede fokusområder LM Byg ønsker at bygge videre på de gode resultater ved fortsat at investere i høj faglighed og specialisering. Vores ambi- ꢁon er at skabe langvarige og værdiskabende samarbe
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.