Holstebro tømrer og snedker ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
178.842 kr.
Bruttofortjeneste 2021/22
Nøgletal
2025/2650.405 kr.
EBITDA
70,1%
Soliditetsgrad
2,8×
Likviditetsgrad
7,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 112.714 kr.24.794 kr.
2023Skattepligtig indkomst 42.116 kr.Fratrukket underskud 25.888 kr.9.262 kr.
2022Skattepligtig indkomst -25.888 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 124.489 kr.27.368 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 171.055 | 98.324 | 113.952 | 256.609 | 58.520 |
| Omsætningsaktiver i alt | 439.278 | 110.480 | 198.985 | 299.347 | 288.860 |
| Anlægsaktiver i alt | 176.578 | 135.433 | 102.325 | 77.494 | 58.871 |
| Aktiver i alt | 615.856 | 245.913 | 301.310 | 376.841 | 347.731 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 481.998 | 139.051 | 156.554 | 151.249 | 103.926 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 481.998 | 139.051 | 156.554 | 151.249 | 103.926 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 93.858 | 66.862 | 104.756 | 185.592 | 203.805 |
| Årets resultat | 93.859 | -26.997 | 37.893 | 80.836 | 18.213 |
| Egenkapital i alt | 133.858 | 106.862 | 144.756 | 225.592 | 243.805 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 178.842 | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | 128.765 | -24.190 | 50.098 | 111.386 | 31.782 |
| EBITDA | 174.291 | 19.955 | 83.206 | 136.217 | 50.405 |
| Resultat før skat | 121.246 | -26.997 | 47.155 | 105.630 | 24.967 |
| Årets resultat | 93.859 | -26.997 | 37.893 | 80.836 | 18.213 |
| Personaleomkostninger | — | 91.260 | 207.182 | 423.835 | 380.504 |
| Af- og nedskrivninger | 45.526 | 44.145 | 33.108 | 24.831 | 18.623 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive tømrer og bygge virksomhed, samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.