Frenico Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.000.000 kr. (92% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 44836920.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2023- Bruttofortjeneste
- 75.359.000 kr.
- Resultat af primær drift
- 14.825.000 kr.
- Årets resultat
- 12.038.000 kr.
- Egenkapital
- 76.577.000 kr.
- Aktiver i alt
- 176.719.000 kr.
- Ansatte
- 75
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 83.000 | 72.000 | 300.786 | 353.621 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.000 | 3.752.000 | 17.681.000 | 31.060.000 | 39.264.124 | 47.961.186 |
| Anlægsaktiver i alt | 46.438.000 | 55.219.000 | 58.633.000 | 53.758.000 | 43.455.751 | 40.711.751 |
| Aktiver i alt | 46.445.000 | 58.971.000 | 76.314.000 | 84.818.000 | 82.719.875 | 88.672.937 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 30.000 | 30.000 | 8.310.000 | 8.915.000 | 2.716.860 | 7.882.213 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 30.000 | 30.000 | 8.310.000 | 8.915.000 | 2.716.860 | 7.882.213 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 42.614.000 | 37.358.000 | 43.213.000 | 55.987.000 | 71.389.350 | 74.921.059 |
| Årets resultat | 8.312.000 | 17.111.000 | 15.664.000 | 11.853.000 | 8.484.141 | 3.261.709 |
| Egenkapital i alt | 46.415.000 | 58.941.000 | 68.004.000 | 75.903.000 | 80.003.015 | 80.790.724 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -611.000 | -195.000 | -480.306 | -161.183 |
| Resultat af primær drift | -30.000 | -154.000 | — | -286.000 | -480.306 | -245.183 |
| Resultat før skat | 8.305.000 | 17.084.000 | 14.938.000 | 12.572.000 | 9.564.719 | 3.693.730 |
| Årets resultat | 8.312.000 | 17.111.000 | 15.664.000 | 11.853.000 | 8.484.141 | 3.261.709 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 91.000 | 0 | 84.000 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 3.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabet har ikke aktiviteter ud over aktiebesiddelser i datterselskaber og handel med værdipapirer. Datterselskabernes aktiviteter omfatter salg og vedligeholdelse af avancerede værktøjsmaskiner, herunder laserudstyr til nordiske industrivirksomheder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.