Tunnelfabrikken 1 P/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 212.791 | 1.422.256 | 1.419.789 | 1.306.717 | 1.144.726 |
| Omsætningsaktiver i alt | 212.791 | 1.422.256 | 1.419.789 | 1.320.261 | 1.167.900 |
| Anlægsaktiver i alt | 29.588.286 | 112.809.000 | 93.809.000 | 106.092.878 | 79.464.979 |
| Aktiver i alt | 29.801.077 | 114.231.256 | 95.228.789 | 107.413.139 | 80.632.879 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 30.713.639 | 15.385.026 | 15.410.025 | 15.360.026 | 15.360.027 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 30.713.639 | 15.385.026 | 15.410.025 | 15.360.026 | 15.360.027 |
| Selskabskapital | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | -1.312.562 | 98.446.230 | 79.418.764 | 91.653.113 | 64.872.852 |
| Årets resultat | -1.312.562 | 98.446.231 | -19.027.467 | 12.234.350 | -26.780.261 |
| Egenkapital i alt | -912.562 | 98.846.230 | 79.818.764 | 92.053.113 | 65.272.852 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -75.314 | — |
| Resultat af primær drift | -1.290.968 | -56.656 | -49.383 | -75.314 | -26.783.792 |
| EBITDA | -93.754 | -56.656 | — | — | -26.598.341 |
| Resultat før skat | -1.312.562 | 98.446.231 | -19.027.467 | 12.234.350 | — |
| Årets resultat | -1.312.562 | 98.446.231 | -19.027.467 | 12.234.350 | -26.780.261 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 1.197.214 | 0 | — | — | 185.451 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at erhverve, udvikle, ombygge, drifte, udleje og/eller frasælge (helt eller delvist) ejendommen kaldet Tunnelfabrikken (Tunnelfabrikken) i Ydre Nordhavn på kommercielt grundlag, samt anden virksomhed der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed.
Selskabet ejer en del af ejendommen Tunnelfabrikken. Den anden del ejes af selskabet Tunnelfabrikken P/S, der ligeledes er et af By & Havn 100 pct. ejet datterselskab. Ledelserne i de to selskaber har i 2025 udarbejdet et udkast til en ny forretningsplan for Tunnelfabrikken, inden for rammerne af den gældende lokalplan. Regnskabet for 2024 var baseret på en tidligere forretningsplan.På baggrund af de i forretningsplanen indeholdte forudsætninger og estimater er den samlede ejendomsværdi for Tunnelfabrikken opgjort til 160 mio. kr. Da projektudviklingen stadig befinder sig i en indledende fase, er den foretagne værdiansættelse forbundet med relativ stor usikkerhed. Forretningsplanen danner grundlag for tiltrækning af en ny investor, som påtænkes at skulle indtræde i projektet sammen med By & Havn. Værdiansættelsen af ejendommen er yderligere beskrevet i note 3, der endvidere er suppleret med følsomhedsberegninger.Idet forretningsplanen fortsat befinder sig i en indledende fase, og der endnu ikke foreligger en endelig afklaring af fordelingen af den forventede værdi mellem Tunnelfabrikken 1 P/S og Tunnelfabrikken P/S, er ejendomsværdien foreløbigt fordelt ligeligt mellem de to selskaber. Den opdaterede værdiansættelse har medført en værdiregulering i årsregnskabet 2025 i forhold til tidligere indregnet værdi på tkr. – 26.628.Årets resultat udviser på denne baggrund et resultat på tkr -26.780.Selskabets egenkapital er herefter opgjort til tkr. 65.273.Selskabet har en gæl
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.