MLCO Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 101.787 | 4.823 | 4.403 | 3.728 | 2.603 |
| Omsætningsaktiver i alt | 101.787 | 4.823 | 4.403 | 3.728 | 2.603 |
| Anlægsaktiver i alt | 128.950 | 128.950 | 128.950 | 161.795 | 199.035 |
| Aktiver i alt | 230.737 | 133.773 | 133.353 | 165.523 | 201.638 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 201.450 | 112.500 | 120.000 | 160.345 | 205.085 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 201.450 | 112.500 | 120.000 | 160.345 | 205.085 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -10.713 | -18.727 | -26.647 | -34.822 | -43.447 |
| Årets resultat | -10.713 | -8.014 | -7.920 | -8.175 | -8.625 |
| Egenkapital i alt | 29.287 | 21.273 | 13.353 | 5.178 | -3.447 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -10.391 | -7.921 | -7.920 | -8.175 | -8.625 |
| Resultat af primær drift | -10.391 | -7.921 | -7.920 | -8.175 | -8.625 |
| Resultat før skat | -10.713 | -8.014 | -7.920 | -8.175 | -8.625 |
| Årets resultat | -10.713 | -8.014 | -7.920 | -8.175 | -8.625 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer efter ledelsens skøn.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør -9 t.kr. mod -8 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50 % af selskabskapitalen og er således omfattet af kapitaltabreglerne, jf. selskabslovens § 119 om retablering af selskabskapitalen. Selskabet forventer at retablere denne ved fremtidig indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.