Pugerup Tømrer- og Snedkerfirma ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 224.589 | 518.766 | 388.432 | 439.815 | 573.459 | 103.052 |
| Omsætningsaktiver i alt | 320.589 | 890.336 | 469.826 | 501.972 | 1.322.392 | 249.702 |
| Anlægsaktiver i alt | 79.112 | 49.446 | 19.775 | 51.379 | 47.850 | 34.481 |
| Aktiver i alt | 399.701 | 939.782 | 489.601 | 553.351 | 1.370.242 | 284.183 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 262.989 | 372.979 | 251.456 | 304.825 | 331.812 | 132.888 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 262.989 | 372.979 | 251.456 | 304.825 | 331.812 | 132.888 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 93.993 | 412.403 | 80.345 | 86.526 | 863.430 | 111.295 |
| Årets resultat | 93.993 | 432.810 | -214.257 | 128.181 | 911.904 | -752.135 |
| Egenkapital i alt | 133.993 | 566.803 | 238.145 | 248.526 | 1.038.430 | 151.295 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 525.271 | 1.426.011 | 818.418 | 1.284.881 | 2.348.405 | -31.511 |
| Resultat af primær drift | 122.553 | 559.527 | -102.256 | 165.176 | 1.168.219 | -745.495 |
| EBITDA | 132.438 | 589.195 | -72.589 | 196.670 | 1.180.074 | -732.129 |
| Resultat før skat | 120.758 | 555.399 | -237.725 | 164.780 | 1.169.333 | -751.761 |
| Årets resultat | 93.993 | 432.810 | -214.257 | 128.181 | 911.904 | -752.135 |
| Personaleomkostninger | 392.833 | 836.021 | 890.497 | 1.086.621 | 1.166.946 | 700.108 |
| Af- og nedskrivninger | 9.885 | 29.668 | 29.667 | 31.494 | 11.855 | 13.366 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 4 | 4 | 2 | 1 |
| Udbytte | — | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udøvelse af tømrer- og snedkervirksomhed samt hermed forbundne håndværksmæssige opgaver. Udviklingen i selskabets aktiviteter og økonomiske forhold Selskabet har i regnskabsåret 2025 haft et væsentligt underskud. Pr. balancedagen udgør selskabets egenkapital t.kr. 151. Selskabet er part i en igangværende retssag, hvis udfald er forbundet med væsentlig usikkerhed, og som kan medføre et betydeligt tab. Såfremt sagen får et for selskabet ugunstigt udfald, kan dette få væsentlig indvirkning på selskabets finansielle stilling og evne til at fortsætte driften. Ledelsen har på balancedagen vurderet, at der foreligger usikkerhed knyttet til selskabets fortsatte drift. Årsrapporten er dog aflagt under forudsætning af fortsat drift. Der henvises endvidere til note 1 i årsrapporten.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.