Mother & Maillard Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.000.000 kr. (21% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 5 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 10.000 | 7.895 | 65.889 | 65.526 | 9.851 |
| Omsætningsaktiver i alt | 880.797 | 2.550.890 | 3.397.189 | 5.447.235 | 4.743.320 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.640.000 | 5.026.709 | 3.430.853 | 8.686.442 | 8.760.332 |
| Aktiver i alt | 3.520.797 | 7.577.599 | 6.828.042 | 14.133.677 | 13.503.652 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.213.831 | 1.687.918 | 2.604.472 | 4.370.081 | 3.938.177 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.213.831 | 1.687.918 | 2.604.472 | 4.370.081 | 3.938.177 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -74.024 | 675.060 | 716.974 | 3.975.120 | 1.703.108 |
| Årets resultat | -74.024 | 5.499.457 | 8.333.888 | 13.340.026 | 9.601.878 |
| Egenkapital i alt | -34.024 | 5.019.811 | 3.353.700 | 8.893.726 | 8.695.605 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -28.170 | -16.500 | -20.501 | -14.905 | -14.563 |
| Resultat af primær drift | -28.170 | -16.500 | -20.501 | -14.905 | -14.563 |
| Resultat før skat | -94.903 | 5.492.459 | 8.327.586 | 13.336.887 | 9.594.286 |
| Årets resultat | -74.024 | 5.499.457 | 8.333.888 | 13.340.026 | 9.601.878 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | 2.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i investering i datterselskaber indenfor restaurations- og cafebranchen.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. 9.601.878, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 13.503.652, og en egenkapital på kr. 8.695.605.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.