Kloak & Anlæg ved Jesper ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
887.362 kr.+78,9%
Bruttofortjeneste 2025
+27,7%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2021–2025
Nøgletal
2025377.729 kr.
EBITDA
47,2%
Soliditetsgrad
1,8×
Likviditetsgrad
58,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -281.600 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 58.427 kr.12.848 kr.
2022Skattepligtig indkomst 120.755 kr.26.554 kr.
2021Skattepligtig indkomst 305.356 kr.67.166 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 49.400 | 7.547 | 46.890 | 71.718 | 127.854 |
| Omsætningsaktiver i alt | 455.418 | 592.395 | 711.750 | 565.577 | 945.979 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 65.306 | 48.980 | 32.654 |
| Aktiver i alt | 455.418 | 592.395 | 777.056 | 614.557 | 978.633 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 178.407 | 225.205 | 362.337 | 420.831 | 516.851 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 178.407 | 225.205 | 362.337 | 420.831 | 516.851 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 237.011 | 327.190 | 373.821 | 153.726 | 421.664 |
| Årets resultat | 237.011 | 90.179 | 46.631 | -220.096 | 267.938 |
| Egenkapital i alt | 277.011 | 367.190 | 413.821 | 193.726 | 461.664 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 333.565 | 467.109 | 531.008 | 496.135 | 887.362 |
| Resultat af primær drift | 306.329 | 124.272 | 66.169 | -271.677 | 361.403 |
| EBITDA | — | — | 82.495 | -255.351 | 377.729 |
| Resultat før skat | 304.177 | 116.733 | 60.377 | -282.272 | 343.436 |
| Årets resultat | 237.011 | 90.179 | 46.631 | -220.096 | 267.938 |
| Personaleomkostninger | 27.236 | 342.837 | 448.513 | 751.486 | 509.633 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 16.326 | 16.326 | 16.326 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at lave kloak- og anlægsarbejde.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i perioden,som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.