Elite Sport Vendsyssel, Dynamic ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | — | 850 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 58.125 | 72.500 | 353.931 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 835.916 | 217.173 | 58.125 | 72.500 | 353.931 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 796.664 | 1.133.082 | 1.764.074 | 1.620.272 | 1.817.395 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 796.664 | 1.133.082 | 1.764.074 | 1.620.272 | 1.817.395 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -10.748 | -965.909 | -1.755.949 | -1.597.772 | -1.513.464 |
| Årets resultat | -10.748 | -955.161 | -790.040 | 158.177 | 84.308 |
| Egenkapital i alt | 39.252 | -915.909 | -1.705.949 | -1.547.772 | -1.463.464 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 680.870 | 415.958 | 86.594 | 957.921 | 1.180.038 |
| Resultat af primær drift | -7.732 | -935.842 | -729.370 | 233.305 | 154.924 |
| Resultat før skat | -13.779 | -952.130 | -790.040 | 158.177 | 51.308 |
| Årets resultat | -10.748 | -955.161 | -790.040 | 158.177 | 84.308 |
| Personaleomkostninger | 688.602 | 1.351.800 | 815.964 | 724.616 | 1.025.114 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive professionel håndboldklub og dermed forbunden virksomhed, herunder handel, service og investeringer, som naturligt kan foretages i forening med professionel håndbold.
Selskabets aktiviteter er tidligere år voldsomt påvirket af manglende indtægter. Derfor er selskabets kapital opbrugt. Regnskabsårene 2023/24 og 2024/25 udviser et overskud før skat, og ledelsen forventer fortsat at genetablere selskabets egenkapital via fremtidig indtjening. Forudsætning for selskabets fortsatte drift, at selskabets nuværende kreditfaciliteter kan fastholdes og opretholdes i takt med finansieringsbehovet. Samtidig er forudsætningen for fortsat drift, at der fortsat genereres store indtægter via sponsorater fra lokale erhvervsdrivende. Der er allerede indgået en del nye sponsorkontrakter, men der er behov for flere sponsorater. Ledelsen forventer, at der indgås aftale om flere og større sponsorkontrakter indenfor nærmeste fremtid. Det er ledelsens vurdering, at der kan findes sponsorer til dækning af finansieringsbehovet, og regnskabet er aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.