PFA Nordic Real Estate Low P/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 1.749.000 | 1.796.112 | 1.835.349 | 1.841.699 |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.963.000 | 885.000 | 1.749.000 | 1.796.112 | 1.835.349 | 1.841.699 |
| Anlægsaktiver i alt | 350.000 | 1.015.258.000 | 1.165.331.000 | 1.322.267.353 | 1.273.631.793 | 1.506.018.362 |
| Aktiver i alt | 13.313.000 | 1.016.142.000 | 1.167.080.000 | 1.324.063.465 | 1.275.467.142 | 1.507.860.061 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 227.000 | — | 4.597.000 | 7.205.817 | 8.758.366 | 10.053.224 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 227.000 | 2.252.000 | 4.597.000 | 7.205.817 | 8.758.366 | 10.053.224 |
| Selskabskapital | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 12.686.000 | 809.820.000 | 1.109.220.000 | 1.316.457.648 | 1.266.308.776 | 1.497.406.837 |
| Årets resultat | 334.000 | 210.097.000 | -69.861.000 | -93.781.764 | -154.735.122 | 10.409.114 |
| Egenkapital i alt | 13.086.000 | 1.013.891.000 | 1.162.483.000 | 1.316.857.648 | 1.266.708.776 | 1.497.806.837 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Resultat af primær drift | -276.000 | 210.259.000 | -69.967.000 | -91.512.749 | -153.521.269 | 10.862.754 |
| Resultat før skat | — | — | -69.861.000 | -93.390.857 | -154.735.122 | — |
| Årets resultat | 334.000 | 210.097.000 | -69.861.000 | -93.781.764 | -154.735.122 | 10.409.114 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje og drive ejendomme i Norden, herunder foretage køb, salg og projektudvikling i forbindelse hermed. Dette sker enten direkte eller indirekte gennem erhvervelse af kapitalandele i andre virksomheder, herunder ejendomsfonde eller andre lignende virksomheder.Selskabet indgår i PFA-koncernen, og selskabets aktiviteter er snævert afgrænset til dets vedtægtsmæssige formål. Selskabet og dets underliggende investeringer indgår som en del af PFA's investeringsstrategi, herunder PFA's mål og politikker for styring af risici mv. Selskabets daglige ledelse varetages af selskabets direktion, dog varetages administrationen af de underliggende ejendomme i henhold til gældende administrationsaftaler af den for ejendommene ansvarlige porteføljemanager, hvis beføjelser er afgrænset til daglig og sædvanlig drift i kraft af dennes stillingsfuldmagt som porteføljemanager i PFA Pension.Selskabet er 100% ejet datterselskab af PFA Pension, forsikringsaktieselskab, København.PFA redegør for arbejdet med samfundsansvar, måltal og politikker for det underrepræsenterede køn i ledelsen i årsrapporten for PFA Holding A/S. Denne indeholder ligeledes redegørelse af PFA's politik for dataetik, immaterielle nøgleressourcer samt bæredygtighedsrapportering. Selskabet har valgt at bruge undtagelsesbestemmelsen iht. ÅRL § 99a, stk. 7. PFA Holding A/S', København, årsrapport offentliggøres på https://www.pfa.dk/om-pfa/finansielinformation/aarsrapporter
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.