Clorius Varmemålerkontor I/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 18.854.000 kr. (100% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.143.000 | 2.150.000 | 1.594.000 | 3.772.000 | 3.056.000 | 2.661.000 | 5.879.000 | 3.419.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 21.053.000 | 26.918.000 | 27.722.000 | 30.532.000 | 29.748.000 | 33.408.000 | 36.688.000 | 36.229.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.344.000 | 5.159.000 | 4.755.000 | 4.209.000 | 3.851.000 | 3.288.000 | 2.618.000 | 1.993.000 |
| Aktiver i alt | 25.397.000 | 32.077.000 | 32.477.000 | 34.741.000 | 33.599.000 | 36.696.000 | 39.306.000 | 38.222.000 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.034.000 | 1.079.000 | 4.431.000 | 5.628.000 | 3.691.000 | 4.120.000 | 4.076.000 | 3.546.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 2.429.000 | 3.272.000 | 633.000 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.463.000 | 4.351.000 | 5.064.000 | 5.628.000 | 3.691.000 | 4.120.000 | 4.076.000 | 3.546.000 |
| Selskabskapital | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 55.000 |
| Overført resultat | 15.531.000 | 15.665.000 | 15.766.000 | 15.767.000 | 15.767.000 | 15.767.000 | 15.767.000 | 15.767.000 |
| Årets resultat | 10.404.000 | 12.140.000 | 11.693.000 | 13.291.000 | 14.086.000 | 16.754.000 | 19.408.000 | 18.854.000 |
| Egenkapital i alt | 21.934.000 | 27.726.000 | 27.413.000 | 29.113.000 | 29.908.000 | 32.576.000 | 35.230.000 | 34.676.000 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 18.697.000 | 19.487.000 | 20.248.000 | 20.480.000 | 22.826.000 | 24.607.000 | 26.711.000 | 26.371.000 |
| Resultat af primær drift | 10.314.000 | 12.085.000 | 11.603.000 | 13.233.000 | 13.916.000 | 15.625.000 | 17.875.000 | 17.736.000 |
| EBITDA | 10.924.000 | 12.821.000 | 12.419.000 | 14.021.000 | 14.763.000 | 16.424.000 | 18.591.000 | 18.366.000 |
| Resultat før skat | 10.404.000 | 12.140.000 | 11.693.000 | 13.291.000 | 14.086.000 | 16.754.000 | 19.408.000 | 18.854.000 |
| Årets resultat | 10.404.000 | 12.140.000 | 11.693.000 | 13.291.000 | 14.086.000 | 16.754.000 | 19.408.000 | 18.854.000 |
| Personaleomkostninger | 7.773.000 | 6.666.000 | 7.829.000 | 6.459.000 | 8.063.000 | 8.183.000 | 8.120.000 | 8.005.000 |
| Af- og nedskrivninger | 610.000 | 736.000 | 816.000 | 788.000 | 847.000 | 799.000 | 716.000 | 630.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 15 | 13 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 12 |
| Udbytte | 6.348.000 | 12.006.000 | 11.592.000 | 13.291.000 | 14.086.000 | 16.754.000 | 19.408.000 | 18.854.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er drift af et kontrolkontor for varmemålere af fabrikatet Clorius, og skal - som autoriseret af dette fabrikat - kunne foretage de arbejder, som det ifølge lov om leje er pålagt fabrikanter af varmemålere at udføre, for at målere kan godkendes som egnede til fordeling af varmeudgifter herunder særligt: a. Opsætning, fuldstændig pasning, kontrol og reparation m.v. af varme- og varmtvandsmålere af fabrikatet Clorius indenfor Fyens Stift. b. Udfærdigelse af varmefordelingsregnskaber på grundlag af måleraflæsninger.
Udvikling i virksomhedens aktivitet og økonomiske forholdÅrets bruttofortjeneste udgør 26.371 t.kr. mod 26.711 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 18.854 t.kr. mod 19.408 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.