Mamodan Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (86% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 1.091.078 | 65.840 | 70.744 | 47.017 | 58.052 | 51.034 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 1.207.228 | 1.161.353 | 1.351.409 | 1.352.882 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 1.197.981 | 1.197.981 | 1.197.981 | 1.197.979 |
| Aktiver i alt | 2.405.698 | 2.567.781 | 2.405.209 | 2.359.334 | 2.549.390 | 2.550.861 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 361.696 | 24.425 | 85.951 | 63.092 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 361.696 | 24.425 | 85.951 | 63.092 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 1.083.480 | 821.214 | 845.532 | 1.136.928 | 1.265.458 | 2.368.369 |
| Årets resultat | 1.083.480 | 51.434 | 24.318 | 350.296 | 189.530 | 91.830 |
| Egenkapital i alt | 2.281.461 | 2.076.395 | 2.043.513 | 2.334.909 | 2.463.439 | 2.487.769 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -6.250 | -6.250 | -6.425 | -8.325 | -6.475 | -8.250 |
| Resultat af primær drift | — | — | -6.425 | -8.325 | -6.475 | -8.250 |
| Resultat før skat | 1.081.078 | 66.818 | -8.997 | 368.470 | 214.993 | 98.034 |
| Årets resultat | 1.083.480 | 51.434 | 24.318 | 350.296 | 189.530 | 91.830 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | 57.200 | 0 | — | — | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter består af formueforvaltning og drive holdingselskab med kapitalandel i tilknyttet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.