Beyer Holding, Støvring ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.400.000 kr. (288% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | 10.892 | 9.167 | 64.741 | 1.504.967 | 119.283 | 231.153 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | 10.892 | 9.167 | 64.741 | 1.504.967 | 119.283 | 231.153 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.189.434 | 15.189.434 | 15.189.434 | 15.189.434 | 45.568.302 | 45.568.302 | 45.568.302 |
| Aktiver i alt | 15.189.434 | 15.200.326 | 15.198.601 | 15.254.175 | 47.073.269 | 45.687.585 | 45.799.455 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.375 | 9.854 | 9.854 | 9.859 | 25.000 | 25.000 | 10.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.375 | 9.854 | 9.854 | 9.859 | 25.000 | 25.000 | 10.000 |
| Selskabskapital | 50.500 | 50.500 | 50.500 | 50.500 | 151.500 | 151.500 | 151.500 |
| Overført resultat | 15.134.559 | 15.139.972 | 15.138.247 | 14.633.816 | 45.396.769 | 45.511.085 | 42.637.955 |
| Årets resultat | -4.375 | 752.913 | 498.275 | 171.113 | 2.995.322 | 1.514.316 | 1.526.870 |
| Egenkapital i alt | 15.185.059 | 15.190.472 | 15.188.747 | 15.244.316 | 47.048.269 | 45.662.585 | 45.789.455 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -4.375 | -4.375 | -6.533 | -5.613 | -34.629 | -18.385 | 2.981 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | 2.981 |
| Resultat før skat | -4.375 | 752.913 | 498.275 | 171.113 | 2.995.322 | 1.514.316 | 1.526.870 |
| Årets resultat | -4.375 | 752.913 | 498.275 | 171.113 | 2.995.322 | 1.514.316 | 1.526.870 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | 560.000 | 1.500.000 | 1.400.000 | 4.400.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af investering i kapitalinteresser.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 2.981 mod -18.385 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.526.870 mod 1.514.316 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.