Kastanje Ejendomme ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Kastanje Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 55.448 | 49.416 | 38.488 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 193.508 | 83.468 | 80.543 | 19.842 | 27.073 | 277.219 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.398.428 | 11.291.718 | 10.992.383 | 10.690.462 | 10.392.147 | 10.090.236 |
| Aktiver i alt | 11.591.936 | 11.375.186 | 11.072.926 | 10.710.304 | 10.419.220 | 10.367.455 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.426.193 | 3.285.016 | 2.548.504 | 1.405.931 | 1.329.763 | 1.306.931 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 7.831.584 | 7.519.849 | 7.798.607 | 8.504.856 | 8.183.789 | 7.872.334 |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.257.777 | 10.804.865 | 10.347.111 | 9.910.787 | 9.513.552 | 9.179.265 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 294.159 | 530.321 | 685.815 | 759.517 | 865.668 | 1.148.190 |
| Årets resultat | 294.159 | 236.162 | 155.494 | 73.702 | 106.151 | 282.522 |
| Egenkapital i alt | 334.159 | 570.321 | 725.815 | 799.517 | 905.668 | 1.188.190 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 1.155.462 | 836.156 | 898.983 | 936.418 | 1.049.814 | 1.030.678 |
| Resultat af primær drift | 758.783 | 536.821 | 599.648 | 634.497 | 747.893 | 728.767 |
| EBITDA | 1.155.462 | 836.156 | 898.983 | 936.418 | 1.049.814 | 1.030.678 |
| Resultat før skat | 482.277 | 377.771 | 276.316 | 170.191 | 209.197 | 436.630 |
| Årets resultat | 294.159 | 236.162 | 155.494 | 73.702 | 106.151 | 282.522 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 396.679 | 299.335 | 299.335 | 301.921 | 301.921 | 301.911 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er køb og salg af kapitalandele i andre selskaber, investering i fast ejendom, udlejning af fast ejendom samt anden efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har modtaget indeståelseserklæring fra tilknyttet virksomhed, hvoraf det fremgår at tilknyttede virksomheder ikke vil kræve deres tilgodehavende indfriet i det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.