Tekstilrevolutionen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Licht Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 16.843 | 395.861 | 365.219 | 13.297 | 304.644 | 15.826 |
| Omsætningsaktiver i alt | 58.351 | 451.931 | 430.552 | 226.795 | 414.731 | 91.034 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 58.351 | 451.931 | 430.552 | 226.795 | 414.731 | 91.034 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 40.923 | 256.295 | 396.717 | 333.752 | 366.996 | 140.196 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 40.923 | 256.295 | 396.717 | 333.752 | 366.996 | 140.196 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -22.572 | 155.636 | -6.165 | -146.957 | 7.735 | -89.162 |
| Årets resultat | -22.572 | 178.208 | -161.801 | -140.792 | 154.692 | -96.897 |
| Egenkapital i alt | 17.428 | 195.636 | 33.835 | -106.957 | 47.735 | -49.162 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 81.109 | 829.001 | 1.168.247 | 1.071.725 | 1.079.771 | 377.467 |
| Resultat af primær drift | -28.800 | 229.072 | -203.849 | -176.779 | 204.350 | -113.150 |
| Resultat før skat | -28.937 | 228.507 | -204.634 | -179.003 | 199.455 | -122.173 |
| Årets resultat | -22.572 | 178.208 | -161.801 | -140.792 | 154.692 | -96.897 |
| Personaleomkostninger | 109.909 | 599.929 | 1.372.096 | 1.248.504 | 875.421 | 490.617 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 4 | 4 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er at skabe en bæredygtig bevægelse indenfor tekstilindustrien.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 377.467 kr. mod 1.079.771 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -96.897 kr. mod 154.692 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen og er derfor omfattet af kapitaltabsbestemmelserne i selskabslovens § 119. Ledelsen har i overensstemmelse med selskabslovens § 119 forholdt sig til selskabets kapitalforhold og kapitalberedskab. Ledelsen forventer, at selskabets egenkapital reetableres gennem kommende års positive driftsresultater. Såfremt dette ikke sker i det forventede omfang, forventes egenkapitalen alternativt reetableret via koncerntilskud fra koncernforbundne selskaber. Ledelsen vurderer på denne baggrund, at selskabets kapitalberedskab er tilstrækkeligt, og årsregnskabet er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.