LF Invest 2019 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 6.659 | 46.067 | 102.446 | 76.573 | 332.869 | 112.247 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 32.561 | 101.707 | 318.442 | 554.300 | 810.509 | 1.004.766 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 152.458 | 783.214 | 777.917 | 625.256 | 1.238.978 | 1.167.189 |
| Aktiver i alt | 0 | 185.019 | 884.921 | 1.096.359 | 1.179.556 | 2.049.487 | 2.171.955 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 0 | 44.000 | 45.720 | 85.096 | 142.991 | 373.212 | 298.250 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 247.533 | 181.382 |
| Gældsforpligtelser i alt | 0 | 44.000 | 45.720 | 85.096 | 142.991 | 620.745 | 479.632 |
| Selskabskapital | 0 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 0 | 27.561 | 80.166 | 257.346 | 435.309 | 551.674 | 802.564 |
| Årets resultat | 0 | 101.019 | 698.182 | 172.062 | 25.302 | 379.177 | 257.081 |
| Egenkapital i alt | 0 | 141.019 | 839.201 | 1.011.263 | 1.036.565 | 1.415.742 | 1.672.823 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 0 | -4.004 | -7.591 | 136.741 | 472.774 | 525.323 | 560.345 |
| Resultat af primær drift | 0 | -4.004 | -7.591 | 94.212 | 93.483 | 88.048 | 308.190 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 127.038 | 386.170 |
| Resultat før skat | 0 | 100.117 | 696.444 | 192.764 | 49.326 | 397.105 | 330.549 |
| Årets resultat | 0 | 101.019 | 698.182 | 172.062 | 25.302 | 379.177 | 257.081 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 42.529 | 379.291 | 398.285 | 174.175 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 38.990 | 77.980 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre virksomheder samt at drive servicevirksomhed indenfor ventilation.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 257 t.kr. mod 379 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.