TACC Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 69 | 68 | 60 | 2.068 | 2.047 | 3.047 |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.675 | 68 | 2.060 | 2.068 | 2.047 | 3.047 |
| Anlægsaktiver i alt | 61.242 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 69.917 | 68 | 2.060 | 2.068 | 2.047 | 3.047 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.558 | 13.173 | 22.037 | 28.003 | 36.526 | 47.273 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.558 | 13.173 | 22.037 | 28.003 | 36.526 | 47.273 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -6.883 | -53.105 | -59.977 | -65.935 | -74.479 | -84.226 |
| Årets resultat | 14.359 | -67.464 | -6.872 | -5.958 | -8.544 | -9.747 |
| Egenkapital i alt | 54.359 | -13.105 | -19.977 | -25.935 | -34.479 | -44.226 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -7.996 | -6.251 | -6.251 | -5.200 | -7.562 | -8.343 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 13.246 | -67.493 | -6.872 | -5.958 | -8.544 | -9.747 |
| Årets resultat | 14.359 | -67.464 | -6.872 | -5.958 | -8.544 | -9.747 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025At eje kapitalandele i andre selskaber og fungere som holdingselskab.
Årets resultat anses af ledelsen som værende utilfredsstillende, men som forventet. Selskabets datterselskabet har i året realiseret positivt resultat. Selskabets kapitalejer har meddelt støtte frem til 31. december 2026, hvorfor årsrapporten aflægges med fortsat drift for øje.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.