ULRAN Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 5.669 | 1.208 | 787 | 386 | 704 | 1.004 |
| Omsætningsaktiver i alt | 40.000 | 5.669 | 1.208 | 787 | 386 | 704 | 1.004 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 246.875 | 246.875 | 301.227 | 301.227 | 301.227 | 301.227 |
| Aktiver i alt | 40.000 | 252.544 | 248.083 | 302.014 | 301.613 | 301.931 | 302.231 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 0 | 234.376 | 240.376 | 304.728 | 314.728 | 324.728 | 332.228 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 0 | 234.376 | 240.376 | 304.728 | 314.728 | 324.728 | 332.228 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 0 | -21.832 | -32.293 | -42.714 | -53.115 | -62.797 | -69.997 |
| Årets resultat | — | -21.832 | -10.461 | -10.421 | -10.401 | -9.682 | -7.200 |
| Egenkapital i alt | 40.000 | 18.168 | 7.707 | -2.714 | -13.115 | -22.797 | -29.997 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | -21.832 | -10.461 | -10.421 | — | -9.682 | -7.200 |
| Årets resultat | — | -21.832 | -10.461 | -10.421 | -10.401 | -9.682 | -7.200 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Har i regnskabsåret bestået i at eje en minioritetsandel i et selskab, som udvikler og sælger software til hotelbranchen m.v.
Virksomhedens resultat udgør et underskud på 7.200 kr., der af direktionen foreslås disponeret som vist i tilknytning til resultatopgørelsen.Selskabet har tabt sin selskabskapital. Selskabskapitalen forventes reetableret over tid via udbytte fra kapitalandele. Såfremt selskabskapitalen ikke reetableres via udbytter, vil selskabets ejerkreds reetablere kapitalen ved konvertering af deres tilgodehavende hos selskabet eller ved kontant indskud. Kapitalejerne vil løbende tilføre fornøden likviditet, sådan at selskabet kan fortsætte sin drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.